Św. Jerzy – wspomnienie

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

24 kwietnia w Kościele w Polsce obchodzimy wspomnienie św. Jerzego, męczennika i patrona żołnierzy, harcerzy oraz wielu państw, m.in. Gruzji i Anglii.

Święty Jerzy urodził się w III wieku w Kapadocji, a zmarł 23 kwietnia ok. 303 r. w Liddzie. Z uwagi na to, że w polskim Kościele tego dnia przypada uroczystość św. Wojciecha patrona Polski, wspomnienie św. Jerzego obchodzone jest dzień później niż gdzie indziej.

Wiadomo, że św. Jerzy pochodził z rodziny chrześcijańskiej. Jego matka była Żydówką z Lyddi, która wróciła do Azji Mniejszej po śmierci swojego męża. Święty pobierał nauki i w ślad za swoim zmarłym ojcem wstąpił do legionów rzymskich. Awansował na trybuna ludowego, a następnie otrzymał tytuł hrabiego. Po ogłoszeniu w 303 roku edyktu przez Dioklecjana zezwalającego na prześladowania chrześcijan, Jerzy był zmuszany do prześladowania innych chrześcijan oraz składania ofiar pogańskim bóstwom. Ponieważ nie był posłuszny cesarzowi, Dioklecjan kazał go zabić. Po różnych torturach, m.in. łamaniu kołem i przybiciu do krzyża, św. Jerzy został zabity przez  ścięcie pod murami miejskimi Nikomedii. Jego ciało wróciło do Lyddi, gdzie zostało pochowane. Wkrótce potem chrześcijanie zaczęli modlić się za jego wstawiennictwem, gdyż uznano go za męczennika.

Ze św. Jerzym związana jest opowieść o zabiciu smoka, uwieczniona m.in. w „Złotej Legendzie” Jakuba de Voraigne. Z tej przyczyny święty z Kapadocji przedstawiany jest najczęściej właśnie jako rycerz zabijający kopią smoka, w którym symbolika chrześcijańska dostrzega również szatana. W przeszłości Jerzy patronował rycerzom, jego imię nosiło kilka zakonów rycerskich. Obecnie do jego patronatu odwołują się również osoby związane z armią (w Rosji carskiej ustanowiono nawet order św. Jerzego, jedno z najwyższych państwowych odznaczeń) oraz harcerze i skauci.

Mas/wiki, niedziela.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.