Kostarykański biskup suspendował księdza, bo odprawił Mszę świętą

Ksiądz Sixto Eduardo Valera Santamarii został ukarany suspensą przez swojego biskupa za to, że odprawił Mszę świętą. Nie chodzi jednak o Mszę św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, a o tzw. nową Mszę, zgodnie z przepisami ustalonymi przez Sobór Watykański II. Kapłan odprawił ją zgodnie z nimi, tj. ad orientem i w języku łacińskim.

Kapłan, który odprawił Mszę świętą zgodnie z zasadami ustalonymi przez Sobór Watykański II, tj. ad orientem – czyli tyłem do ludzi – i w języku łacińskim, został ukarany suspensą przez swojego biskupa. Choć praktyka ta zdaje się być martwa, to właśnie tak powinna wyglądać tzw. nowa Msza. Powszechnie odprawiana przodem do ludzi i w języku narodowym jest jedynie dopuszczona jako wyjątek.

Wcześniej ks. Valeria odprawiał Msze święte w NFRR. Gdy jednak wydano „Traditionis custodes”, dostosował się do nowych przepisów. Odprawiał jedynie tzw. nowe Msze święte. Biskupi Kostaryki jednak zakazali – na podstawie nie przepisów Kościoła, ale własnego widzimisię – dodawania „jakichkolwiek elementów” ze starego rytu do nowego.

Komunikat o suspendowaniu kapłana diecezja Alajuela wydała 20 sierpnia z obowiązywaniem kary od 17 sierpnia. Oficjalnie powodu nie podano, ale sam ks. Valeria jest przekonany, że suspensa „jest związana z mszą trydencką”.

– Nie celebrowałem już mszy trydenckiej, ale celebrowałem dalej dla wierzących, katolików, którzy są wierni Kościołowi; celebrowałem zgodnie z mszałem Pawła VI po łacinie, co nie spodobało się bp. Bartolomé Buigues – powiedział kapłan Radiu Monumental.

Bartolomé Buigues został biskupem w 2018 roku z nadania Franciszka.

pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.