Ks. Gniadek SVD: Kościół powinien zrezygnować z Funduszu Kościelnego i religii w szkołach publicznych

Mocny wpis księdza werbisty Jacka Gniadka. Komentując artykuł na portalu wydawanym przez zakon jezuitów, stwierdza, że Kościół powinien zrezygnować z finansowania przez państwo. Przypomina, że owszem, „Kościół stracił swój majątek i ma prawo go odzyskać”, ale „może z tego prawa zrezygnować dla wyższego dobra”. – To tylko majątek, który można zawsze odbudować. Nie ma teraz sensu powracać do przeszłości, gdyż w wyniku tych dyskusji Kościół więcej traci niż zyskuje – pisze kapłan.

– Rezygnacja z Funduszu Kościelnego byłaby dobrym PR dla Kościoła i dałaby Kościołowi niezależność. Powinno to pójść z wycofaniem się z nauczania katechezy w szkołach publicznych. Wtedy Kościół musiałby poważnie pomyśleć o zaangażowaniu się w budowę prywatnych szkół katolickich. Zobaczyłby, że nie jest to takie łatwe, gdyż za swoje pieniądze musiałby realizować podstawę programową MEN. Działając na tym rynku tak, jak inne nieuprzywilejowane podmioty, zrozumiałby na własnej skórze, jak działa ten system i robiłby wszystko, by go zmienić na bardziej wolnorynkowy – tłumaczy ks. Gniadek SVD.

– Kościół musiałby pomyśleć o własnym prywatnym systemie ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych. Zobaczyłby zaraz, że nie może go tak łatwo zbudować, ponieważ na drodze stoi państwowy ZUS. Musiałby pomyśleć także o finansowym wsparciu dla misjonarzy i zakonów klauzurowych. W wyniku tych wszystkich posunięć Kościół uzależniłby się od swoich wiernych, a to jest jedyne uzależnienie, na które może sobie bez popadnięcie w grzech pozwolić – stwierdza kapłan.

– W pierwszym etapie poziom życia duchowieństwa obniżyłby się, ale budowa nowego porządku wymaga ofiar. W wyniku takiej decyzji Kościół na nowo odkryłby i pogłębił znaczenie własności prywatnej w Bożej ekonomii – podsumowuje ksiądz werbista.

https://www.facebook.com/jgniadeksvd/posts/2334116396819121

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net