Ks. Melnyk apeluje o korytarze humanitarne, by móc zabrać ciała martwych i ich pochować

Ks. Mikołaj Melnyk, proboszcz z diecezji kamieniecko-podolskiej z Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zaapelował o utworzenie korytarzy humanitarnych, aby móc zebrać i pochować ciała zabitych, „by móc wypełnić chrześcijański i ludzki obowiązek pochówku”.

Na ulicach ukraińskich miast i na polach leżą zwłoki. Są to zabici przez ostrzał cywile oraz żołnierze obu stron. Ks. Melnyk apeluje o korytarze humanitarne w celu zebrania i pochowania ciał.

– W samym Mariupolu mamy już ponad 2 tys. zabitych. Również miasta pod Kijowem, takie jak Irpin i Bucza, są otoczone przez rosyjskich żołnierzy, którzy nie pozwalają nam zbierać i grzebać zwłok – powiedział kapłan.

Korytarze humanitarne w celu zebrania zwłok nie są nierealnym postulatem, co udowodnił sam kapłan. W ubiegłym tygodniu ks. Mikołaj Melnyk pojechał z grupą księży do Irpienia. Poprosił Rosjan o zgodę na zebranie ciał cywilów. Otrzymał ją i znalazł 63 ciała, które pochował w zbiorowej mogile.

– Wzywamy do utworzenia korytarzy, które pozwolą na pochówek zabitych cywilów i żołnierzy – apeluje kapłan. Podkreśla również, że to wezwanie kieruje do obu stron.

– Również rosyjskie matki mają prawo zebrać się i oddać ostatni hołd swoim dzieciom. Pochówek jest chrześcijańskim prawem i obowiązkiem. Mamy nadzieję, że ten duch człowieczeństwa weźmie górę nad wszelką logiką strategii wojskowej i geopolitycznej – zwrócił uwagę ks. Melnyk.

Nauka Kościoła potwierdza słuszność apelu kapłana, by zezwolić na zebranie ciał żołnierzy obu stron. 2447 punkt w Katechizmie Kościoła Katolickiego wymienia m.in. uczynki miłosierdzia względem ciała. Wśród nich jest także grzebanie zmarłych. Nie przewiduje się tutaj żadnego wyjątku.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Ks. Melnyk apeluje o korytarze humanitarne, by móc zabrać ciała martwych i ich pochować

  • 22 marca 2022 o 23:00
    Permalink

    O to może wreszcie pochowamy doczesne szczątki Polaków zamordowanych przez ukraińskich „obrońców Europy” w latach drugiej wojny?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net