19 kwietnia 2024
Kościół i wiara

Kuba. Komunistyczne władze ograniczają procesje w Wielki Piątek

Miejscową tradycją na Kubie jest „santo entierro”, czyli „święty pogrzeb”. Mieszkańcy wyspy od dawna urządzają je w Wielki Piątek. W tym roku władze znacząco więcej razy nie udzielały zgody na przeprowadzenie wydarzenia.

Wielki Piątek na Kubie jest od 12 lat dniem wolnym od pracy. To efekt wizyty papieża Benedykta XVI w 2012 roku.

– Wielu wciąż pamięta czasy, kiedy z powodu obowiązków służbowych było niemożliwe uczestniczyć w wielkopiątkowych ceremoniach – zaznacza serwis watykański.

– Przez 32 dwa lata pracowałem w placówkach kulturowych i pamiętam czasy, kiedy Wielki Piątek nie był dniem wolnym i musiałem iść do pracy. Nie pozwalano mi uczestniczyć w liturgii – powiedział cytowany przez portal Jose Antonio.

W Ameryce Łacińskiej w Wielkim Tygodniu często urządzane są procesje.

– Zbliżamy się do obchodów Triduum Paschalnego, którego integralną częścią jest Wielki Piątek, kiedy to w mojej parafii obchodzimy Drogę Krzyżową. Staramy się, aby była procesyjna z domu parafialnego do kościoła. Tę procesję przygotowują oczywiście wierni: przygotowują rozważania, niosą krzyż, są zaangażowani. Przychodzą także osoby, które normalnie nie są obecne na niedzielnej Mszy świętej. Aby zrobić taką procesję potrzebujemy zgody władz miejscowych. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z policją, na razie wszystko idzie dobrze – powiedział ks. Adam Pestka MSF, proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w diecezji Santa Clara.

Rzecznik Konferencji Biskupów Katolickich na Kubie przekazał, że z dnia na dzień rośnie liczba autoryzowanych procesji przez Departament ds. Religii przy Komunistycznej Partii Kuby. Jednak w wielu miejscach rosną obawy, że w ostatnim momencie zostaną wycofane pozwolenia.

Związane jest to z zamieszkami, które wybuchły na Kubie 17 marca. Powodem była coraz dłuższa przerwa w dostawie prądu oraz dramatycznych brakach żywności.

– W parafii Sagua La Grande w diecezji Santa Clara wierni wyszli na ulicę w procesji niosąc ważący ponad 150 kilogramów krzyż w Wielki Wtorek, gdyż władze nie wydały zgody na zorganizowanie jej w Wielki Piątek, jak to było dotychczas w zwyczaju. Na podtrzymywanie podobnej tradycji nie udzielono pozwolenia także w Vedado, w stołecznej archidiecezji oraz w licznych parafiach diecezji Bayamo-Manzanillo – podaje watykański portal.

vaticannews.va

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Kuba. Komunistyczne władze ograniczają procesje w Wielki Piątek

  • No straszne rzeczy! A wy ograniczalibyście np paradę równości, jakby katole były u władzy. Mentalność Małego. Hipokryci z krzyżem w mordzie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net