2 kwietnia 2024
Kościół i wiara

Masarka chrześcijan w Essakane w Burkina Faso. Rzeź była zaplanowana

Bp Laurent Birfuoré Dabiré, ordynariusz diecezji Dori w Burkina Faso przekazał, że rzeź na chrześcijanach w Essakane w Burkina Faso dokonana przez islamistów była zaplanowanym atakiem. Celem było wzniecenie konfliktu religijnego.

Chodzi o niedzielną masakrę w kościele w Essakane w Burkina Faso. Uzbrojeni bandyci wtargnęli do świątyni w czasie, gdy miała trwać Msza święta i zaczęli mordować obecnych.

Serwis watykański nie informował, że byli to islamiści. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

– Po ataku terrorystycznym w Essakane przede wszystkim wezwałem ludność do zachowania pokoju, wiary i nadziei, a także aby żyła nadal chrześcijańską miłością, ponieważ nie mamy innego sposobu postępowania – powiedział bp Laurent Birfuoré Dabiré, ordynariusz diecezji Dori w Burkina Faso.

Dodał, że przeprowadził krótkie dochodzenie na temat tej sprawy. Wiele rzeczy pozostaje niepewnych, jednak wszystko wskazuje na to, że atak był zaplanowany.

W kościele nie trwała jak zwykle Msza święta, lecz nabożeństwo, które prowadził katecheta.

– Około 7.30 odbyło się pierwsze czytanie, potem drugie oraz Ewangelia. Katecheta miał właśnie wygłosić komentarz, gdy pojawili się uzbrojeni mężczyźni i zaczęli strzelać. Zabijali tylko mężczyzn, a oszczędzili kobiety – powiedział bp Dabire.

– Po ataku terroryści zniknęli, a ludzie zaczęli opatrywać rannych i grzebać umarłych – dodał biskup.

– Nie było żadnych prób zemsty. Nie wiemy, kim są ci ludzie. Nie wiemy nawet, dlaczego to robią, ale z niektórych zeznań zrozumieliśmy, że uderzenie było dobrze przygotowane. Terroryści najpierw udali się do protestanckiej kaplicy i nikogo nie znaleźli. Następnie oszukali ludzi w wiosce, że są chrześcijanami i chcą iść na niedzielną modlitwę – mieli bowiem na sobie koszulki z krzyżem i świętymi obrazkami. Więc ludzie pokazali im, gdzie znajduje się kaplica katolików, dzięki czemu mogli się tam dostać i dokonać masakry – relacjonował.

Zapytano go także o to, czemu ofiarą ataku padli chrześcijanie. Zdaniem biskupa, to nie nienawiść do chrześcijan była motywem ataku, lecz chęć wzmocnienia konfliktów religijnych, o czym miałby świadczyć atak na meczet tego samego dnia.

– Myślę, że chcą przekonać ludzi, że istnieje problem międzyreligijny, wojna religijna, ale tak nie jest – przekonywał bp Laurent Dabire.

– Wiemy, że ci ludzie nienawidzą wszystkiego, co poważne, co mówi o braterstwie, solidarności, miłości, zrozumieniu – kontynuował hierarcha.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne / fot. Lesli Whitecotton / unsplash.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net