Milicjanci wtargnęli w trakcie Mszy świętej. Czytanie w czasie Liturgii „nielegalną działalnością religijną”

W Tałasie w Kirgistanie w trakcie Mszy świętej do kościoła wtargnęli milicjanci z urzędnikami. Dwie siostry franciszkanki zostały oskarżone o nielegalną działalność religijną i nałożono na nie grzywnę.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w kościele św. Mikołaja w Tałasie w Kirgistanie. Milicjanci z urzędnikami wtargnęli do kościoła w trakcie Mszy świętej.

Jak przekonywali, przeprowadzali „kontrolę parafii”. „Nielegalną działalnością religijną” nazwano odczytanie przez jedną z zakonnic, s. Daniłę Czincziłowę drugiego czytania w trakcie Liturgii. Według milicji, zakonnica powinna mieć na to specjalne pozwolenie dla „zagranicznego misjonarza” z Urzędu ds. Wyznań.

Miejscowy proboszcz, o. Aleksander Kan SJ próbował wyjaśnić, że czytanie w trakcie Mszy świętej może odczytać każdy z wiernych. Dla kapłanów zarezerwowane są zaś kazania oraz przewodniczenie Liturgii. Milicjant mimo tego nałożył na siostry franciszkanki karę grzywny w wysokości 90 USD.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Siostra Daniła i siostra Ewa na co dzień są pracownikami Caritas. Parafia w Tałasie została założona w 2005 roku i liczy kilkadziesiąt osób. W 2019 w Tałasie został konsekrowany pierwszy po latach komunizmu kościół katolicki w Kirgistanie. Tymczasem w miejscowych mediach już ukazała się informacja, że „w Tałasie obcokrajowcy głosili nielegalnie katolicką ideologię”. Moim zdaniem doszło do tego, ponieważ miejscowi urzędnicy bardzo słabo znają kirgiskie prawo, a jeszcze mniej zwyczaje rożnych organizacji religijnych, a z drugiej strony milicjanci małym kosztem chcą się wykazać sukcesami w walce z religijnym ekstremizmem – powiedział br. Damian Wojciechowski SJ, dyrektor kurii Administratury Apostolskiej Kirgistanu.

– W całym Kirgistanie żyje kilkuset katolików. Istnieje 9 parafii, gdzie służy 10 jezuitów, wśród nich Apostolski Administrator Kirgistanu O. Antoni Corcoran, 1 ksiądz diecezjalny i 11 zakonnic. Kościół Katolicki jest mało znany, więc łatwo wziąć go za cel ataku – dodał.

vaticannews.va

fot. ilustacyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net