Muzyka kościelna ma być częścią liturgii!

Dominik Cwikła/Kontrrewolucja.net ⓒ

Nie każdy instrument nadaje się na Mszę, podobnie jak nie każdy utwór. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła oficjalne stanowisko odnośnie muzyki liturgicznej. Podkreśla w nim konieczność godnej oprawy muzycznej, choć pozostawia furtkę do używania gitar i aberracji, co zapewne wykorzysta wiele środowisk modernistycznych.

KEP w Lublinie ogłosiła instrukcję dotyczącą muzyki kościelnej. Podkreślono, że muzyka podczas Mszy świętej oraz nabożeństw powinna stanowić integralną ich część. – Muzyka w liturgii nie jest jej „oprawą”, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów – czytamy. Stąd też troska o poziom wykonywanej muzyki. Nie każdy instrument nadaje się do tego, by wykonywać grać na nim podczas Mszy świętej czy modlitwy. Pierwszeństwo powinien mieć głos – nie należy wykluczać wiernych z udziału w śpiewie. Można dopuszczać do liturgii inne instrumenty poza organami, lecz i tu nie powinna panować samowola. – Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator) – podkreślają biskupi. Nie powinno się również odtwarzać nagranej muzyki.

Zwrócono także uwagę na coraz częstsze włączanie w liturgię utworów świeckich, co nie powinno mieć miejsca. – Należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką nakierowaną zawsze na świętość kultu, i wprowadzać do liturgii tylko to, co odpowiada świętości miejsca, godności obrzędów liturgicznych i pobożności wiernych (Musicam sacram). Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim – przypominają biskupi.

Również podczas Mszy św. dla przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej „dobór repertuaru śpiewów powinien uwzględniać możliwości percepcyjne i wykonawcze dzieci, ale nie może to usprawiedliwiać wprowadzania do liturgii piosenek religijnych”. Msza święta nie jest również miejscem na promowanie zespołów muzycznych. Koncerty muzyki sakralnej powinny odbywać się poza liturgią.

niezalezna.pl, polsatnews.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net