25 kwietnia 2024
Kościół i wiara

Najniebezpieczniejszy kraj świata dla kapłanów. PKWP podało dane dotyczące śmierci i porwań duchownych w ubiegłym roku

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) opublikowała informację dotyczącą napaści na duchownych na świecie w ubiegłym roku. Jeden kraj wyróżnia się szczególnie.

Najniebezpieczniejszym państwem świata dla katolickich kapłanów w ubiegłym roku była Nigeria. W 2022 roku zginęło tam czterech księży.

– Zamordowanych podczas wykonywania swoich obowiązków duszpasterskich zostało też trzech księży w Meksyku, których brutalnie zabili członkowie karteli narkotykowych i dwóch zastrzelonych we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga – napisało stowarzyszenie PKWP.

W komunikacie wskazano również, że „podczas pełnienia swoich misji zamordowanych zostało pięć sióstr zakonnych: s. Luisa Dell’Orto na Haiti (czerwiec), s. Mary Daniel Abut i s. Regina Roba w Sudanie Południowym (sierpień), s. Mari de Coppi w Mozambiku (wrzesień) i s. Marie-Sylvie Vakatsuraki w Demokratycznej Republice Konga (październik)”.

W ubiegłym roku łącznie porwano 42 księży. 36 z nich zostało uwolnionych.

– Trzech z porwanych w Nigerii zostało zamordowanych, a odnośnie dwóch pozostałych PKWP nie udało się uzyskać informacji – podano i zaznaczono, że „nieznane pozostaje miejsce pobytu uprowadzonego w listopadzie w Mali niemieckiego misjonarza ks. Hansa-Joachima Lohre”.

Ponadto wciąż nie odnaleziono dwóch kapłanów porwanych w 2019 roku. Chodzi o ks. Joela Yougbaré z Burkina Faso i ks. Johna Shekwolo z Nigerii.

W samej Nigerii porwano łącznie 28 duchownych. 3 porwania miały miejsce w grudniu. W lipcu zaś porwano 7 osób.

Drugim państwem, w którym porywano kapłanów, był Kamerun. Tam porwano sześć osób, z czego 5 we wrześniu. Zostali uwolnieni pięć tygodni później.

Porwania kapłanów miały też miejsce na Haiti. Tam porwano 5 księży. Wszyscy zostali już uwolnieni.

– W Etiopii, na Filipinach i w Mali porwano po jednym kapłanie – wszyscy zostali uwolnieni, z wyjątkiem ks. Hansa-Joachima Lohre w Mali – napisano w komunikacie.

PKWP zwraca też uwagę, że Nigeria jest państwem, w którym w ubiegłym roku najczęściej dochodziło do porwań sióstr zakonnych.

– Krajem budzącym poważne obawy jest Nikaragua, gdzie podczas obecnego konfliktu rządu z Kościołem katolickim aresztowano lub zatrzymano 11 członków duchowieństwa. Nikaraguański biskup Rolando Alvarez, który obecnie przebywa w areszcie domowym, 10 stycznia br. miał stanąć przed sądem pod zarzutem „zagrożenia integralności narodowej” – podało PKWP.

PKWP przypomniała też o porwaniu biskupa i dwóch księży w Erytrei.

– Minęły dwa miesiące od ich zaginięcia, a ze strony władz nie było dotąd żadnych wyjaśnień – napisano w komunikacie.

– uchowni z Kościoła podziemnego w Chinach byli wielokrotnie uprowadzani przez władze na pewien okres, w celu zmuszenia ich do przyłączenia się do Kościoła zatwierdzonego przez państwo. Jednym z przykładów było zaginięcie w okresie od stycznia do maja 2022 r. co najmniej 10 księży, wszystkich należących do podziemnej wspólnoty w Baoding (Hebei) – podało PKWP.

pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net