Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

31 maja Kościół katolicki obchodzi uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wywodzi się ona z duchowości wschodniego chrześcijaństwa. Święto upamiętnia nawiedzenie świętej Elżbiety przez Maryję, ale z racji tego, że wypada między uroczystościami Zwiastowania Pańskiego i narodzenia św. Jana Chrzciciela, jest obchodzone także ku upamiętnieniu spotkania świętego z Chrystusem. 

W 1263 roku św. Bonawentura wprowadził tę uroczystość jako obowiązkową dla wszystkich wspólnot franciszkańskich. W liturgii powszechnej pojawiła się z inicjatywy papieża Bonifacego IX w 1389 roku. Miała w ten sposób zostać wyproszona jedność w Kościele. W 1441 roku sobór w Bazylei ustanowił Nawiedzenie NMP oficjalnym świętem.

Wydarzenia, które przywołuje wspomnienie bieżącego dnia, prawdopodobnie miały miejsce nieopodal Jerozolimy, gdzie doszło do spotkania obu matek. Maryja chciała podzielić się z Elżbietą radosną nowiną przyniesioną przez Archanioła Gabriela i jednocześnie pogratulować krewnej długo oczekiwanego potomstwa. Elżbieta jednak znała już wieść Maryi, czego dowodzi powitanie przez nią Najświętszej: „Błogosławiona jesteś między niewiastami”.

Innym aspektem święta jest pierwsze spotkanie Jezusa z Janem Chrzcicielem. Elżbieta mówi bowiem, że na dźwięk słowa Maryi poruszyło się dzieciątko w jej łonie. Teologowie podają, że najprawdopodobniej był to akt powitania Chrystusa przez św. Jana i jednocześnie uwolnienie Jana od grzechu pierworodnego oraz napełnienie Duchem Świętym.

miecz/brewiarz.pl, katolik.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.