NFRR w diecezjach warszawsko-praskiej i sandomierskiej. W jednej zawieszona co najmniej do jesieni, w drugiej na co najmniej kilka dni

Diecezje warszawsko-praska oraz sandomierska wydały komunikat dotyczący motu prioprio „Traditionis custodes” Franciszka. W pierwszej co najmniej do końca sierpnia nie należy spodziewać się zgody na odprawianie Mszy świętych w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, w drugiej zaś mają „w ciągu najbliższych dni” pojawić się „stosowne decyzje”.

– Po konsultacjach z Księżmi Proboszczami podejmę decyzję i wskażę miejsce w naszej diecezji gdzie sprawowana będzie liturgia eucharystyczna w rycie nadzwyczajnym – czytamy w komunikacie bpa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego. Dalej przypomniał, że prezbiterzy „utracili prawo sprawowania liturgii w rycie nadzwyczajnym” i „powinni oni zatem zwrócić się do Ordynariusza miejsca z pisemną prośbą o możliwość celebrowania Mszy świętych w rycie nadzwyczajnym”.

– Proszę zatem, aby ci, którzy spełniają warunki podane w Motu proprio (umiejętność posługiwania się Mszałem Rzymskim z 1962 r., znajomość języka łacińskiego w stopniu pozwalającym na pełne zrozumienie rubryk i tekstów liturgicznych) do końca sierpnia 2021 r. złożyli w kurii odpowiednie podanie. Wówczas, w stosownym czasie, powołany zostanie delegat, który nie tylko zadba o celebracje liturgiczne, lecz także, ożywiony miłością pasterską i poczuciem komunii, będzie otaczał wiernych duszpasterską troską – zaznaczył.

– Do czasu wskazania miejsca, gdzie celebrowana będzie Eucharystia według Mszału Rzymskiego z 1962 r. oraz powołania prezbitera, który będzie sprawował opiekę duszpasterską nad tą grupą, zawieszone zostają na terenie diecezji warszawsko-praskiej wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego – podkreślił, co oznacza, że najwcześniej możliwa Msza święta w NFRR możliwa będzie we wrześniu, jeśli nie później.

Z kolei ks. Wojciech Kania w komunikacie diecezji sandomierskiej poinformował, że „stosowne decyzje, zgodne z normami ogłoszonymi przez Ojca św. i biorące pod uwagę nasze lokalne doświadczenia w tej materii, zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych dni na stronie internetowej diecezji”, zaś „do tego czasu celebracje liturgiczne według rytu przedsoborowego (prywatne i publiczne) są możliwe tylko za każdorazową zgodą Biskupa Ordynariusza”.

Pełen komunikat diecezji warszawsko-praskiej można przeczytać TUTAJ, zaś sandomierskiej TUTAJ.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.