Nikaragua. Władze zakazały procesji maryjnej. Jeden biskup musiał uciekać, drugiego bez zarzutów trzymają w areszcie domowym

– W stolicy Nikaragui nie odbędzie się tradycyjna procesja maryjna w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z powodu zakazu wydanego przez władze – podaje Radio Watykańskie. Wcześniej kraj musiał opuścić bp Silvio Jose Baez. Bp Roland Alvarez jest trzymany od sierpnia w areszcie domowym, mimo braku postawienia zarzutów. Władze wygnały z kraju również nuncjusza apostolskiego.

– W Managui Niepokalane Poczęcie jest bardzo ważną uroczystością, do której wierni przygotowują się przez specjalną nowennę. Procesja stanowi zwieńczenie świętowania i gromadzi zawsze tłumy ludzi. Lokalny reżim nie pierwszy raz wydał zakaz, co do tego typu nabożeństw. W sierpniu zabroniono procesji ku czci Matki Bożej Miłosierdzia w diecezji León. Jednak miejscowi zignorowali wówczas władze i pomimo grożącej interwencji policyjnej wizerunek Maryi tradycyjnie przeszedł ulicami miasta – czytamy na vaticannews.va.

Reżim prezydenta Daniela Ortegi od dłuższego czasu oficjalnie walczy z Kościołem. Obwinia katolików o inspirację protestów w 2018 roku. W ich efekcie zginęło ponad 350 osób, a 2 tys. zostało rannych. Władze posyłały do starć nie tylko policję i wojsko, ale również prorządowe bojówki.

Około 500 osób zamknięto w więzieniach. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi opuściło kraju.

Później demokratyczny rząd zamknął katolickie rozgłośnie radiowe i telewizje. Następnie wygnał nuncjusza apostolskiego i misjonarki miłości.

W sierpniu tego roku nikaraguańska policja najechała na rezydencję bpa Rolando Alvareza. Hierarchę przewieziono do stolicy kraju, Managui, gdzie przebywa do chwili obecnej w areszcie domowym. Nie postawiono mu przy tym żadnych zarzutów.

Aresztowano i wsadzono do więzienia także siedmiu współpracowników bpa Alvareza. Z kolei bp Silvio Jose Baez „z powodu represji” musiał również opuścić Nikaraguę.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net