24 kwietnia 2024
Kościół i wiaraKultura i recenzje

O co to całe zamieszanie ze Starą i Nową Mszą?

Zainteresowanie tradycyjną Mszą łacińską zaczęło się rozprzestrzeniać wśród młodszego pokolenia duchowieństwa i świeckich, zwłaszcza od czasu pojawienia się motu proprio „Summorum Pontificum” Benedykta XVI. Wielu z nich entuzjastycznie opowiada o odnalezieniu w starym rycie piękna, czci i poczucia ciągłości z tradycją, których nie doświadczyli podczas Mszy Pawła VI.

W 2023 r. Wydawnictwo 3DOM proponuje swoim Czytelnikom obszerną, choć niezwykle wciągającą książkę „Praca rąk ludzkich” ks. Anthony’ego Cekady. Autor w niezwykle ciekawy i przystępny sposób analizuje, w jaki sposób przeprowadzane na przestrzeni wieków reformy liturgii i mszału wpłynęły na to, jak dzisiaj postrzegana jest Msza święta i jaką rolę obecnie odgrywa papież w Kościele.

Dlaczego właściwie powstała ta książka? Anthony Cekada w kręgach tradycjonalistów jest dobrze znany jako sedewakantysta. Już wiele lat przed rozpoczęciem prac nad tą książką, zmiany wprowadzane we Mszy św. wprawiały go w zakłopotanie – i to właśnie te zmiany są tematem „Pracy rąk ludzkich”. Autor przez wiele lat obserwował, w jaki sposób Msza święta ulegała niszczeniu. Czytywał liczne książki na temat liturgii, uczestniczył w konserwatywnych konferencjach i prenumerował publikacje potępiające desakralizację liturgii, jak również wszechobecne modernistyczne herezje.

Przyczyn tego spustoszenia doszukiwał się w naruszeniach prawa liturgicznego i błędnych interpretacjach nauczania soborowego. Ksiądz Cekada zapragnął stanąć w obronie Tradycji liturgicznej Kościoła, która powinna być przecież niezmienna.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

„Praca rąk ludzkich” poświęcona jest przede wszystkim liturgii i jej reformie dokonanej przez Pawła VI. Warto zapoznać się z treścią tej książki i skupić się na relacji między nowym mszałem, zatwierdzonym przez Pawła VI, a starym, trydenckim, tradycyjnym, zatwierdzonym przez Piusa V. Zdaniem autora to nie reforma sama w sobie była problemem. Problemem byli neomoderniści.

Dlatego też powstało to obszerne dzieło. Celem „Pracy rąk ludzkich” jest wykazanie skali zmian, jakich dokonali w liturgii reformatorzy oraz przedstawienie ich świadomego i celowego odejścia od niezmiennej Tradycji liturgicznej Kościoła katolickiego.

Kto tak naprawdę ofiarowuje Mszę? Czy można określić, kto jest ważniejszy w czasie liturgii – kapłan czy zgromadzeni wierni? Co ks. Anthony Cekada uważa o przyjmowaniu Komunii na rękę? Na czym polega Misterium Paschalne i dlaczego pojawiło się tak nagle? Jak to się stało, że zdominowało ono teologię katolicką? Czym tak naprawdę jest Ruch Liturgiczny i jak na działania tego ruchu reaguje Stolica Apostolska?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania i wiele innych Czytelnik odnajdzie w najnowszej pozycji Wydawnictwa 3DOM „Praca rąk ludzkich”, dostępnej już teraz na stronie wydawnictwa.

Materiały promocyjne Wydawnictwa 3DOM

Portal Kontrrewolucja.net jest patronem medialnym książki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net