Obrady episkopatu przerwane z powodu szturmu uzbrojonej bandy na stolicę RŚA

W Republice Środkowoafrykańskiej uzbrojona banda przerwała obrady episkopatu, który zebrał się w Bangi, stolicy tego kraju.

Uzbrojona bojówka, wroga wobec skorumpowanego rządu, dokonała szturmu na stolicę kraju, Bangi. Z tego powodu zebrany tam episkopat na jeden dzień musiał przerwać swoje obrady.

– Ze względu na trwającą zawieruchę w spotkaniu nie uczestniczyło trzech biskupów (z Bouar, Bangassou i Mbaïki), którzy zostali w swych diecezjach, by koordynować pomoc dla rosnącej z każdym dniem liczby uchodźców szukających schronienia w kościołach, klasztorach i na misjach – podaje Vatican News.

– Republika Środkowoafrykańska w obecnej sytuacji przypomina paralityka, który potrzebuje pomocy ludzkiej i interwencji samego Boga. Cierpi ze względu na sprzedajność polityków, którzy załatwiają rebeliantom broń i dla własnych zysków podpisują umowy niekorzystne dla kraju, który jest bogaty w surowce, a ludzie żyją w biedzie. Kolejną drogą wyjścia byłby wybór odpowiednich partnerów, którzy okażą się lojalni w chwilach trudnych, jak te, które teraz przeżywamy. Może to zakładać wypowiedzenie umów z niektórymi partnerami – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Mirosław Gucwa z Bouar.

– Kolejnym sposobem wyjścia z trudności byłoby uzdrowienie trybunału sprawiedliwości, aby skutecznie walczyć z bezkarnością i ścigać przestępców, którzy są u źródła całego nieporządku. Tego domaga się zwykła sprawiedliwość, to może też doprowadzić do uzdrowienia pamięci w narodzie, który od lat 60. oczekuje na wyjawienie prawdy dotyczącej wielu wydarzeń w historii, jak chociażby przyczyn śmierci pierwszego prezydenta czy powiązań polityków ze światowymi mafiami, które nakręcają konflikty. Ostatnią propozycją jest uświadomienie odpowiedzialności rodzimych polityków za braki w funkcjonowaniu kraju i jego rozwoju. Często zrzuca się winę na inne kraje, które ingerują w politykę RŚA, zwłaszcza Francję, Czad czy inne sąsiednie kraje. Najpierw trzeba zauważyć własną odpowiedzialność polityków za nieporządek w kraju, dlatego że szukają prywatnych interesów, a nie dobra wspólnego – dodał.

Bojówkarze zapowiedzieli kolejny szturm na stolicę, jeśli prezydent Faustin Touadéra zostanie zaprzysiężony – jak podaje Vatican News – „na drugą turę”. Domagają się także utworzenia rządu tymczasowego i powrotu do władzy poprzedniego prezydenta Françoisa Bozizé’a, którego obalono w 2013 roku.

Serwis zaznacza, że „domagają się tego ugrupowania, które wówczas doprowadziły do obalenia jego rządu”.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.