24 maja 2024
Kościół i wiara

Odważne zastrzeżenia arcybiskupa! „Kościół nie może tylko słuchać młodych i wyrzec się roli przewodnika i nauczyciela”

HazteOir.org/flickr.com, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Wielkimi krokami zbliża się synod biskupów o młodzieży. Abp Charles Chaput, delegat episkopatu Stanów Zjednoczonych opublikował poważne zastrzeżenie co do dokumentu roboczego. A są one niezwykle istotne i aktualne.

Hierarcha najwięcej miejsca w swoich uwagach poświęcił naturalizmowi. Jak zauważa, w wielu miejscach jest on dominujący. W dokumencie przedsynodalnym zadeklarowano wolę postrzegania rzeczywistości w świetle wiary oraz doświadczenia Kościoła, lecz w praktyce pomija się to.

Arcybiskup zwraca także uwagę na złe pojmowanie duchowej władzy Kościoła. Jak zauważa, po działaniach wielu kapłanów wydaje się, że teraz główną rolą Kościoła ma być słuchanie, także świeckiej młodzieży. Tymczasem hierarcha zwraca uwagę, że Kościół nie może wyrzec się swej roli przewodnika i nauczyciela, także wobec młodych.

Ponadto w dokumencie roboczym człowiek sprowadzony zostaje wyłącznie do kwestii intelektu, pragnień, rozumu i uczuć. Zupełnie jednak pominięto kwestię woli, która – zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego – odgrywa decydującą rolę w dążeniu do dobra.

Abp Chaput ostrzega także przed relatywizmem w rozumieniu powołania oraz zubożeniem chrześcijańskiej radości. Poważne zastrzeżenia budzą ponadto fragmenty mówiące o sumieniu i jego roli w życiu moralnym, fałszywa dychotomia między prawdą i wolą. Ponadto z dokumentu wynika, że… dialog z ruchami LGBT zrównany został z dialogiem ekumenicznym.

vaticannews.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net