Papież: Ewangelizacja to głoszenie, służba i bezinteresowność

Krystian Maj / KPRM, Flickr

W trakcie Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty papież Franciszek zwrócił uwagę na trzy wymiary ewangelizacji. Dodał również, że „głównym bohaterem” głoszenia jest Duch Święty.

– Widzieliśmy plany duszpasterskie bardzo dobrze przygotowane, perfekcyjne, ale one nie były narzędziem ewangelizacji, gdyż były celem samym w sobie samych, niezdolne do przemiany serc – powiedział ojciec święty. – To nie postawa przedsiębiorcy, którą Jezus każe nam przyjąć, jak biznesmenom, nie. To Duch Święty prowadzi. To jest odwaga. Prawdziwa odwaga ewangelizacyjna nie jest zwykłym ludzkim uporem. To Duch daje nam męstwo i wspiera nas w kroczeniu naprzód – wyjaśnił.

Franciszek zwrócił także uwagę na służbę. Jako błędną drogę wskazał „poczucie wyższości, kiedy chce się, aby nam służono po tym, jak zrobiliśmy karierę czy to we wspólnocie Kościoła, czy w społeczeństwie”. – Jeżeli ktoś się pnie po szczeblach kariery w Kościele, – to znak, że nie wie, czym jest ewangelizacja. Ten, który przewodzi powinien być bowiem sługą innych – zauważył.

– Możemy głosić dobre rzeczy, ale bez służby, to nie jest głoszenie, wydaje się, że jest, ale to nie prawda. Ponieważ Duch nie tylko popycha nas do głoszenia prawdy Pana i Jego życia, ale posyła nas także do braci, do sióstr, aby im służyć. A więc służba. Także w małych rzeczach. To straszne, kiedy są ewangelizatorzy, którzy chcą, aby im służono i po to żyją, aby im służono. To jest okropne. Będą, jak książęta ewangelizacji – stwierdził papież Franciszek.

Przypomniał również, że posługa nie może być „sprzedawana”, lecz musi być darmowa. – Wszyscy otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa zbawienie darmowo, a więc i my winniśmy dawać za darmo. Duszpasterze ewangelizacji winni się tego nauczyć, ich życie winno być bezinteresowne, aby służyć, głosić, wspierani przez Ducha. Własne ubóstwo zachęca ich do otwarcia się na Ducha – podsumował ojciec święty.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net