4 grudnia 2023
HistoriaKościół i wiaraWiadomości

Kolejny Polak ogłoszony świętym

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Tysiące wiernych z całego świata wzięło udział w dzisiejszej Mszy świętej sprawowanej na placu św. Piotra, podczas której papież Franciszek ogłosił świętymi bł. Stanisława Papczyńskiego i bł. Marię Elżbietę Hesselblad.

Stanisław Papczyński urodził się w 1631 roku w Podegrodziu, niedaleko Starego Sącza. Do zakonu pijarów wstąpił w wieku 23 lat. Jest założycielem pierwszego polskiego zakonu męskiego, Zgromadzenia Księży Marianów.

Św. Stanisław Papczyński był wybitnym kaznodzieją, mistrzem życia duchowego, a także pisarzem. Wykładał również retorykę. Zmarł w opinii świętości w Górze Kalwarii 17 września 1701 roku. W imieniu papieża Benedykta XVI o. Papczyński został beatyfikowany 16 września 2007 roku w Licheniu przez kard. Tarcisio Bertone, ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. – Cuda, które Kościół uznał przy beatyfikacji i kanonizacji duchownego dotyczą życia ludzkiego u jego początku i u kresu. To wymowny znak na obecne czasy, kiedy wartość życia człowieka jest kwestionowana – podkreślił ks. Wojciech Skóra, kustosz sanktuarium Błogosławionego Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii koło Warszawy.

Podczas procesu beatyfikacyjnego o. Papczyńskiego Kościół uznał cud wskrzeszenia dziecka, które zmarło w łonie matki. Przez to wydarzenie nowego świętego za patrona obrali sobie obrońcy życia. Również za jego wstawiennictwem modlą się małżonkowie, którzy mają problem z poczęciem dziecka.

W procesie kanonizacyjnym Kościół uznał z kolei za cud niesamowite uzdrowienie kobiety zarażonej sepsą.

Podczas uroczystości kanonizacyjnych za święto uznana została także Szwedka Elżbieta Hesselblad, odnowicielka Zakonu Najświętszego Zbawiciela.

Maj/Pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net