15 czerwca 2024
Kościół i wiara

Papież powiedział wprost o polityce. Układowi w Polsce to się nie spodoba

Claude Truong-Ngoc, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Papież Franciszek ostrzegł polityków, by nie ulegali pokusie klientelizmu oraz czerpania własnych lub też dla swoich ugrupowań korzyści kosztem dobra wspólnego. Za wzór zaś postawił katolickiego burmistrza Florencji, który jest kandydatem na ołtarze.

Ojciec święty spotkał się z przedstawicielami fundacji Giorgia La Piry. Był on katolickim burmistrzem Florencji, który jest obecnie kandydatem na ołtarze. – Jego wzór jest cenny zwłaszcza dla tych, co działają w sektorze publicznym i wezwani są do czujności wobec sytuacji, które święty Jan Paweł II określił jako „struktury grzechu”. Są one sumą czynników, które działają w sposób przeciwny do realizacji dobra wspólnego i poszanowania godności osoby – powiedział papież Franciszek.

Do zła, które czyha na polityków, wymienił m.in. tak widoczne w Polsce wyłączne dążenie do zysku osobistego lub własnej grupy ponad troską o dobro wspólne. Zwrócił także uwagę, że klientelizm „sprzeniewierza się” zasadom „sprawiedliwości”.

Papież Franciszek przytoczył także słowa La Piry, który mówił, że „polityka jest zobowiązaniem człowieczeństwa i świętości”. – Dzisiaj potrzebna jest wiosna, potrzebni są prorocy nadziei, prorocy świętości, którzy nie boją się ubrudzić sobie rąk, by działać i iść naprzód – podsumował papież.

gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net