Papież stanowczo do biskupów: Bądźcie blisko swojego ludu i brońcie go przed wilkami

Facebook Papa Francesco I – Jorge Mario Bergoglio

W homilii podczas Mszy św. w domu św. Marty papież Franciszek, odwołując się do fragmentu z Dziejów Apostolskich, zwrócił się do biskupów. – Ile razy słyszeliśmy „Ach, ten biskup! Tak, jest dobry, ale za bardzo się nami nie przejmuje, jest ciągle zajęty” – mówił ojciec święty.

– Biskup, który pilnuje, czuwa. Potrafi obronić swoją owczarnię przed nadciągającymi wilkami. Jego życie jest nie tylko złączone z życiem stada, ale także jako pasterz musi czuwać – powiedział papież.

– Czuwać oznacza żyć życiem swojej owczarni: Jezus wyraźnie odróżnia prawdziwego pasterza od najemnika, który pracuje za wynagrodzenie i nie interesuje się, czy nadchodzą wilki i czy porwią jedną z owiec: To go nie interesuje. Natomiast prawdziwy pasterz, ten, który czuwa, który angażuje się w życie stada, broni nie tylko wszystkich owiec, broni każdej, o każdą ma staranie i jeżeli się zagubi, idzie jej poszukać, aby przyprowadzić z powrotem. Jest tak z nią złączony, że nie pozwala, aby choć jedna się zagubiła – wyjaśnił.

– Ile razy słyszeliśmy „ach, ten biskup! Tak, jest dobry, ale za bardzo się nami nie przejmuje, jest ciągle zajęty”, albo „ten biskup ciągle się miesza w jakieś sprawy, to nie jest dobre”, albo „ten biskup zajmuje się rzeczami, które nie należą do jego misji”, albo „a ten biskup to ciągle ma walizkę w ręku, ciągle w drodze”, albo „ma gitarę w ręku”, ktoś może tak pomyśleć… […] I właśnie to lud Boży wie, który pasterz jest pasterzem, kiedy pasterz jest blisko, kiedy potrafi czuwać i daje swoje życie za owce. To jest bliskość – stwierdził ojciec święty.

Na zakończenie Franciszek przywołał postać św. Turybiusza z Mongrovejo, który zmarł w maleńskiej wsi, wśród Indian, otoczony przez swój lud, którzy przygrywał mu na instrumentach, aby mógł umrzeć w pokoju.

– Prośmy Pana, aby dawał nam zawsze dobrych pasterzy, aby nie brakowało Kościołowi opieki duszpasterskiej: bez niej nie możemy iść dalej. Abyśmy byli takimi ludźmi, pracowitymi, rozmodlonymi, bliskimi, bliskimi ludu Bożego… powiedzmy to w jednym słowie: ludźmi, którzy potrafią czuwać – podsumował papież Franciszek.

vaticannews.va

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net