Pielgrzymował autostopem

Co prawda sezon na pielgrzymki już minął, ale o tej warto wspomnieć. Pewien student – w ramach dziękczynienia za 1050 lat ochrzczonej Polski – wyruszył samodzielnie na pielgrzymkę… autostopem. W ten sposób pokonał trasę od północnej granicy Polski aż do południowego krańca na Babiej Górze.

Pomysł u Łukasza zrodził się już wcześniej.  – Zaczęło się od obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Piękna atmosfera, uroczysta msza święta, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych to był impuls do powściągnięcia myśli: Muszę oddać dziękczynienie za Chrzest, po prostu podziękować – mówi Kontrrewolucji Łukasz Żmuda, 20-letni student politologii. – Zaczęły się rozmyślania: jak, gdzie, kiedy etc. W końcu postanowiłem: pieszo-autostopowa pielgrzymka przez całą Polskę. Od morza do gór, od granicy morskiej do granicy górskiej – dodaje.

Jak przy każdej dobrej inicjatywie, zaczynały pojawiać się trudności. Jednak one nie zniechęciły Łukasza, który mimo wszystko podjął się wyprawy. – Z początku miało mi towarzyszyć dwóch przyjaciół, jednak ich plany się pozmieniały. Nastąpił wtedy moment zastanowienia czy samemu podołam tej wyprawie. Świadomość okrągłej rocznicy chrztu Polski, ukończenie 20 lat życia, a także realia czasowe , że tylko teraz, po egzaminach, mam czas na taką pielgrzymkę. I wyruszyłem, 30 czerwca wsiadłem w pociąg prosto nad morze. Z początku szło dość łatwo, bo pierwszego dnia udało mi się pokonać dystans 40 kilometrów pieszo, i kilku kilometrów autostopem – mówi Łukasz. – Problemy pojawiły się drugiego dnia, kiedy to dopadła mnie kontuzja stopy. Nie mogłem dalej iść, każdy krok powodował u mnie ból nie do zniesienia. Pogoda zaczęła się gwałtownie zmieniać i musiałem łapać stopa. Później okazało się, że było to dla mnie istne błogosławieństwo – opowiada Łukasz Żmuda.

Z wyprawy zmontował film jako swego rodzaju świadectwo i przykład patriotycznej i katolickiej postawy. Nie wykluczone, że podobną wyprawę – i to na większą skalę – podejmie w przyszłości. – Cały czas pojawiają się pomysły. Czemu nie przejść całej Polski wzdłuż granic?  Modląc się jednocześnie różańcem, tak aby całą Polskę otoczyć łańcuchem modlitwy – zapowiada Kontrrewolucji oryginalny pątnik.

Poniżej przesłana przez Łukasza trasa pielgrzymki, którą przebył.

foto: Łukasz Żmuda (c)
foto: Łukasz Żmuda (c)

CWIK

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net