PILNE! Nie żyje bp Edward Janiak

Biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak nie żyje. Informację podał oficjalny profil Episkopatu na Twitterze.

– Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak – napisano.

Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1979 roku, zaś w 1996 roku został biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej.

21 lipca 2012 roku został biskupem diecezji kaliskiej. W maju ubiegłego roku poprzez film „Zabawa w chowanego” oskarżony został o brak wszczęcia postępowania wobec podległego mu kapłana z diecezji, mimo powiadomienia go o przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez tegoż księdza.

Miesiąc później ujawniono, że w lutym 2018 roku rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej, ks. Piotr Górski złożył na bpa Janiaka skargę do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Dotyczyła ona tolerowania wśród niektórych kapłanów wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu. Bp miał również zabiegać o dopuszczenie do wyświęcenia na diakona kleryka ze skłonnościami homoseksualnymi, który posiadał na swoim komputerze m.in. dziecięcą pornografię.

17 października Franciszek przyjął rezygnację bpa Janiaka z funkcji biskupa diecezjalnego kaliskiego.

W marcu tego roku Nuncjatura Apostolska w Polsce nakazała biskupowi zamieszkanie poza diecezją oraz zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach oraz spotkaniach na terenie diecezji kaliskiej. Zobowiązała go także do wpłaty na Fundację św. Józefa na cel przeciwdziałania nadużyciom seksualnym.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net