Porwano kardynała! Odzyskał już wolność

Kard. Christian Tumi w Kamerunie został wczoraj porwany. Dziś odzyskał wolność. Szczegóły na razie nie są znane.

Kard. Tumi od lat angażował się mediacje między rządem a separatystami. Apelował także o większą opiekę dla dzieci oraz zapewnienia im dostępu do edukacji.

Kardynała uprowadzono wczoraj po południu. Dokonali tego uzbrojeni mężczyźni na terenie rodzinnej diecezji kardynała, Kumbo. Działają tam separatyści opowiadający się za tzw. Republiką Ambazonii. Jest to nieuznawane na świecie państwo, które cztery lata temu ogłosiło niepodległość na terytorium północno-zachodniego Kamerunu.

– Separatystom zależy na nagłośnieniu ich dążeń, dlatego też uciekają się do spektakularnych i często barbarzyńskich działań, jak porwania czy ataki na szkoły – powiedział arcybiskup Duali Samuel Kleda.

– Kościół od początku ujawniał przypadki łamania praw człowieka po obu stronach konfliktu i, nie opowiadając się po żadnej z nich, dążył do budowania porozumienia i pokoju – podkreślił.

Kontakt z porywaczami nawiązali współpracownicy kardynała. Na czele separatystów stał pastor Chaomao, zaś porwanie zostało dokonane z powodu apeli kardynała o powrót dzieci do szkół. Kilka dni wcześniej bowiem separatyści porwali grupę nauczycieli. Wcześniej zaś zamordowano ośmioro dzieci podczas ataku na dwujęzyczną szkołę.

– Sporny region, o który toczą walkę separatyści, nazywany jest spichlerzem Kamerunu. Właśnie tam znajdują się bogate złoża ropy naftowej i oleju opałowego, a także wielkie plantacje bananów, kauczuku, kawy i kakao. Miejscowi mieszkańcy korzystają na tym jednak w minimalnym stopniu. Władze centralne nie inwestują w rozwój regionu, brakuje zakładów przetwórczych i odpowiedniej infrastruktury. Separatyści chcą zmienić te realia. Rząd centralny zadeklarował wprawdzie chęć rozmów, ale nie przeszedł do konkretów – podaje Radio Watykańskie.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.