„Posoborowie wychowuje do tępego posłuszeństwa. Sprzyjająca przemocy konstrukcja”

Na facebookowym profilu „Nowe Średniowiecze” pojawił się wpis dotyczący przemocy seksualnej ze strony niektórych duchownych oraz nadużyć liturgicznych. Autor wpisu stwierdza, że „posoborowa epoka ewangelizacyjna wychowuje do tępego posłuszeństwa, które jest w stanie zawiesić wszystko, jeśli pozwala na to papież, biskup, moderator, ksiądz”. Jest to na tyle mocno zakorzenione wśród wychowywanych na posoborowiu wiernych, że „16-latka sama przyjmuje jako coś normalnego, że ksiądz ją obmacuje w miejscach intymnych”.

Autor wpisu na „Nowym Średniowieczu” odnosi się do niedawno nagłośnionej afery we wspólnocie „Magis” w Czechowicach-Dziedzicach. Jezuita wykorzystywał seksualnie nastoletnią wówczas dziewczynę.

– Czytam sobie Miesięcznik ZNAK, czytam regularnie Paweł Kowalski SJ – Blog. Dziś dotarło do mnie info o aferze w Magis. Niezorientowanym powiem: to, co zwykle. Molestowanie słowne i fizyczne, pokazywanie „ptaszka” przez odpowiedzialengo zakonnika etc. Widzieliśmy to w mniej lub bardziej odrażających formach w wielu wspólnotach formacyjnych młodzieży i dorosłych w Kościele. Niemniej to jest moment, by przezwyciężyć moją osobistą niechęć do SJotów choćby ze względu na sympatię wobec o. Kowalskiego i może pomóc, zwrócić na coś uwagę. Nie widziano takich przeprosin czy wyjaśnień po nadużyciach liturgicznych. Mszach-niespodziankach na stadionie, Nikt się nie poczuwał wtedy, czy po „zaangażowanych politycznie” baitach (nazywajmy rzeczy po imieniu) o.Kramera, nie przepraszał inaczej, niż, gdy już był przyparty do ściany, mówiąc „przepraszam tych, którzy mogli się poczuć urażeni… niemniej zrobiłem dobrze” – napisał autor wpisu.

Dalej przywołuje wypowiedzi innego jezuity, o. Remigiusza Recława, który komentował skandaliczne nadużycie podczas Mszy świętej w Łodzi. Przywołuje frazy takie, jak „skoro msza święta była tak odprawiona, to znaczy, że można” czy „przede wszystkim uczestniczyło w niej trzech biskupów, abp senior, abp pomocniczy i abp Ryś”. Przekonuje też, że „trzeba było 'dla serca’, dla ewangelizacji 'nagiąć zasady'”

– Tu jest problem. Posoborowa epoka ewangelizacyjna wychowuje do tępego posłuszeństwa, które jest w stanie zawiesić wszystko, jeśli pozwala na to papież, biskup, moderator, ksiądz. Tak głęboko jest to sprzyjająca przemocy konstrukcja, że 16-latka sama przyjmuje jako coś normalnego, że ksiądz ją obmacuje w miejscach intymnych – stwierdza autor wpisu.

CZYTAJ TEŻ: Cwikła: Jak przeprowadzić odnowę moralną w Kościele?

– Głęboko w moim sercu jest szczera i najsilniejsza z wiar, w to, że kapłan, który mówi „może i są zasady jakie są, ale skoro tak robił/kazał [ktoś wyżej w hierarchii], to znaczy, że tak można”, nie będzie reagował na nadużycia przełożonych. Te seksualne, te teologiczne, te liturgiczne. Jak ktoś ma w nosie cześć wobec Mistycznego Ciała Chrystusa, eucharystycznego Ciała Chrystusa, to nie zawiesi na wieszaku czci wobec ciała młodej osoby? Zawiesi – kontynuuje „Nowe Średniowiecze”.

– Nie może być inaczej, skoro „przez tyle lat uczył się zapomnienia” o podmiotowości podwładnego czy prawa. Podmiotowości względem przełożonych, którzy nie mogą wszystkiego. Tak jest z turbopapiestwem, które odruchowo usprawiedliwia Pachamamę, tak jest z każdym innym przejawem wynoszenia posłuszeństwa przełożonemu (formalnemu bądź nie, jak we wspólnotach ze świeckimi) nad prawo i godność osobistą, godność liturgii, godność nauczania – czytamy.

msn.com / facebook.com / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “„Posoborowie wychowuje do tępego posłuszeństwa. Sprzyjająca przemocy konstrukcja”

 • 27 listopada 2022 o 16:19
  Permalink

  tylko czy Franciszek jest katolikiem?
  czy papieżem może być niewierzący poganin od pachamamy?
  czy to jest ochyda spustoszenia?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net