29 września 2023
Kościół i wiara

Potężny spadek wiernych w amerykańskich kościołach od czasu Wielkiej Histerii

– W USA spadła liczba osób uczestniczących w Mszy co najmniej kilka razy w roku. Na przestrzeni trzech lat pandemicznych (2019-2022) w przypadku latynoamerykańskich katolików spadek wyniósł 18 punktów procentowych, w przypadku pozostałych 28 – podaje portal vaticannews.va.

Raport Publicznego Instytutu Badań Religijnych [org. Public Religion Research Institute] oparty na wirtualnej ankiecie przebadał około 6 tys. osób. Wśród nich było 916 białych i 305 latynoamerykańskich katolików.

Liczba praktykujących białych katolików w USA spadła o 18 pproc., co jest powyżej średniej dla „wszystkich wyznań”, tj. sumy zarówno katolików jak i heretyków nazywanych protestantami. Ogólnie średnia łącznie wynosi 11 proc..

– Byli katolicy jako powód odejścia wskazali przede wszystkim utratę wiary (78 proc. respondentów).  W znacznie mniejszym, choć znaczącym, stopniu mówili też o niezgodzie z nauczaniem Kościoła na temat orientacji nieheteroseksualnych (43 proc.) i fakcie, że ich rodziny nie praktykowały w okresie, gdy dorastali (prawie 30 proc.). Co trzeci ankietowany z tej grupy wymienił również skandale związane z przywódcami kościelnymi – czytamy.

Sondaż wskazał, że wiele osób deklarujących się jako katolicy zamierza odejść z Kościoła. Deklaruje to co ósmy latynos i co piąty biały.

– Większość respondentów odpowiedziała także, że praktykują wiarę w swoich grupach etnicznych – dodaje serwis, choć ciężko zrozumieć, co kryje się pod tym pojęciem.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Ponadto wierni wskazali, że spośród tematów społecznych duchowni często mówią o: aborcji, ubóstwie i nierówności, a także rasizmie. Jednak pomimo trudności, ponad 80 proc. amerykańskich katolików jest „optymistycznych co do przyszłości ich Kościoła”. Zdecydowana większość wyraża też dumę z przynależności do wspólnoty uczniów Chrystusa – podaje vaticannews.va.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net