24 maja 2024
HistoriaKościół i wiaraWiadomości

Procesja ku czci św. Stanisława

foto: twitter.com/RadioMaryja
foto: twitter.com/RadioMaryja

Dzisiaj przez Kraków, z Wawelu na Skałkę, przeszła uroczysta procesja ku czci św. Stanisława. Uroczystość była dziękczynieniem za dar wiary w 1050. rocznicę chrztu Polski. Kard. St. Dziwisz wspomniał o roli Krakowa w historii ojczyzny oraz zachęcił do udziału w ŚDM.

Tradycja wspomnianej procesji sięga XIII wieku, od kiedy co roku wierni Kościoła niosą relikwie najważniejszych polskich świętych, m.in. św. Stanisława i św. Wojciecha. Kard. Stanisław Dziwisz podziękował  za współpracę w przygotowaniach do przyjęcia papieża Franciszka oraz uczestników Światowych Dni Młodzieży. Kard. Stanisław Dziwisz dziękował za troskę i życzliwą współpracę w przygotowaniach do przyjęcia papieża Franciszka oraz uczestników ŚDM, które w lipcu odbędą się w Krakowie. – Droga młodzieży z Polski i świata, czekamy na was – powiedział kardynał. Zapewniał, że Polska przyjmie uczestników ŚDM z otwartością i gościnnością.
Kard. Dziwisz podkreślił, że po uroczystościach w Gnieźnie i Poznaniu, gdzie dziękowano Bogu za Chrzest Polski i 1050 lat wiary w ojczyźnie, przyszła kolej na Kraków. – Stąd bowiem wyszło odrodzenie chrześcijaństwa po zniszczeniach, jakich doświadczyła pierwotna wspólnota podczas najazdu na Gniezno czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku – ocenił kardynał. W procesji wzięło udział kilka tysięcy osób. Nie zabrakło także przedstawicieli najwyższych władz. W procesji wzięła udział premier Beata Szydło, wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Wojciech Kolarski z kancelarii prezydenta. Po procesji odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem abp poznańskiego Stanisława Gądecki. Homilię wygłosił prymas abp Wojciech Polak.
Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. z rąk króla Bolesława Śmiałego. Rok po kanonizacji biskupa, w 1253 r. odbyła się pierwsza procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski.

Mas/interia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net