7 czerwca 2024
HistoriaKościół i wiara

Prof. Bartyzel: Demolatria to bałwochwalstwo demokracji, prowadzi do herezji stawiającej człowieka w miejsce Boga (WIDEO)

Profesor Jacek Bartyzel wystąpił w spocie księgarni Multibook, omawiając poszerzone wydanie książki „Demokracja” jego autorstwa. W wielki skrócie wyjaśnił, co znajduje się w tej książce oraz na czym polega demokratyzm i demolatria.

Prof. Jacek Bartyzel omawiając nowe poszerzone wydanie swojej książki „Demokracja” przypomniał, że nawet „klasyczni filozofowie polityki uważali, że jeśli jest to 'szlachetna’ demokracja, uszlachetniona demokracja, to jednak najgorsza z dobrych form ustroju”.

– W drugim aspekcie zajmuje się pojęciem demokratyzmu. I tu sprawa jest już poważniejsza. Demokratyzm to jest po prostu ideologizowanie demokracji – wyjaśnił prof. Bartyzel.

Jak wyjaśnił, „wchodzi tutaj jakiś zespół poglądów opartych przede wszystkim na ideologii egalitaryzmu, równości, która ma konsekwencje bardzo niebezpieczne”

– Trzeci aspekt, którego autorzy piszący o demokracji nawet krytycznie, jeśli tacy są, bardzo rzadko zauważają, jeśli w ogóle. A mianowicie określam to mianem demolatrii. Co to jest demolatria? Tłumacząc na polski słowo latria i demos to będzie po prostu bałwochwalstwo demokracji. Czyli właśnie tak skrajne jej zideologizowanie i uznanie, że jest to w ogóle bezalternatywny system polityczny – mówił profesor.

– Ale nie tylko polityczny, ale obejmujący wszystkie sfery ludzkiego życia. I będący zatem w ostateczności potraktowaniem demokracji jako swego rodzaju świeckiej religii – zaznaczył prof. Bartyzel.

Jak stwierdził, ta „religia, jak oczywiście każda sprzeczna z ortodoksją, musi być uznana za rodzaj herezji”.

– Tak jak pisze jeden z cytowanych przeze mnie autorów, kolumbijski myśliciel Nicolás Gómez Dávila, jest to herezja antropoteistyczna. Czyli stawiająca człowieka w miejsce Boga. A więc właściwie gorszej herezji nie można sobie wyobrazić – podsumował prof. Bartyzel.

banbye.com

fot. BB/Multibook.pl – księgarnia inne niż wszystkie!

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net