Rocznica śmierci bł. Michała Rua

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

6 kwietnia 1910 zmarł ks. Michał Rua – błogosławiony, wychowawca i przełożony salezjanów, następca założyciela tego zakonu, św. Jana Bosko.

Pochodzący z Turynu Rua uczęszczał wraz z bratem do szkoły przy fabryce w Valdocco, gdzie pracowała ich owdowiała matka. To właśnie tam zetknął się ze św. Janem Bosko, który prowadził dla okolicznych chłopców oratorium. Założyciel salezjanów zaopiekował się młodym Michałem, pomagając mu m.in. skończyć studia. Wkrótce Rua sam dołączył do grona opiekunów oratorium, wspierając trudną młodzież z otoczenia, w którym niegdyś dorastał. Salezjanie wsparli również panią Rua, która zamieszkała w oratorium i również pomagała prowadzić dzieło pomocy chłopcom. Sam Michał zdecydował się w 1854 r. złożyć śluby zakonne, a sześć lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Założył również własne oratorium, na wzór tego prowadzonego przez św. Jana Bosko.

Ks. Rua został kierownikiem naukowym salezjańskich szkół i uchodził za „prawą rękę” św. Jana Bosko. Uczestniczył razem z nim w zorganizowaniu wyprawy misyjnej do Ameryki Południowej, pomagał tworzyć rodzinę zakonną Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych oraz salezjańskie czasopismo. W 1884 św. Jan Bosko uczynił ks. Michała swoim oficjalnym zastępcą i wikariuszem generalnym. Rua kontynuował dzieło swojego mentora po jego śmierci cztery lata później, został mianowany na przełożonego salezjanów. Tworzył kolejne placówki salezjańskie, w tym również w Polsce. Michała Rua beatyfikował 29 października 1972 papież Paweł VI.

MGOT/brewiarz.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net