RPO o symbolach religijnych w pracy

Skandaliczne zdarzenie, do którego doszło w jednym z banków, wywołało publiczną dyskusję na temat noszenia symboli religijnych m.in. w pracy. Głos w sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego opinia jest postrzegana bardzo różnorodnie.

foto: http://wellcomeimages.org/indexplus/obf_images/1e/44/9d078a2c915f8c8186fc670a49c7.jpg, licencja CC BY 4.0 via Wikimedia Commons
foto: http://wellcomeimages.org/indexplus/obf_images/1e/44/9d078a2c915f8c8186fc670a49c7.jpg, licencja CC BY 4.0 via Wikimedia Commons

Chodzi o wydarzenie, które miało miejsce w jednym z banków. Klient placówki w agresywny sposób zareagował na ozdobę na szyi obsługującej go kobiety – nieduży wisiorek z gwiazdą Dawida, symbolem judaizmu. Mężczyzna skrytykował kobietę za publiczne „afiszowanie się” z religią w miejscu pracy i zażądał obsłużenia przez inną pracownicę banku. Sprawa trafiła do mediów i ostatecznie wypowiedział się w temacie Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. „Dyskretne uzewnętrznianie przekonań religijnych w miejscu pracy i noszenie symbolu religijnego nie narusza praw i wolności innych osób. Możliwość prezentowania symboli religijnych przez pracownicę banku należy zatem uznać za prawnie uzasadnioną realizację jej wolności uzewnętrzniania przekonań” – czytamy w oświadczeniu RPO.

Rzecznik dodał również, iż zachowanie, którego dopuścił się klient, jest przestępstwem, podlegającym według polskiego prawa karze. – O tym, czy określone zachowanie będzie można uznać za takie właśnie przestępstwo, przesądza motywacja sprawcy: sprawca musi działać w przekonaniu, że osoba pokrzywdzona przynależy lub utożsamia się z daną narodowością, grupą etniczną lub wyznaniową – tłumaczy Bodnar.

Podczas gdy jedni popierają słowa RPO, inni niepokoją się użyciem przez niego słowa „dyskretne” – prawo nie definiuje bowiem, co to w praktyce oznacza. Przypominają, iż w wielu krajach coraz częściej zakazuje się np. wieszania w miejscach pracy krzyża, jednocześnie zezwalając na ekspresję wyznaniową innych religii. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Niemczech (TUTAJ) i Brazyli (TUTAJ). Symboli religijnych zakazuje także Francja, która wprowadziła ostatnio zakaz przebywania na plażach w burkach i innych strojach zakrywających twarz. Niestety, po protestach islamistów przepis rozciągnięto również na habity zakonnic.

MGOT/gosc.pl, wpolityce.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net