RŚA: Atak na katedrę i obóz uchodźców. Kilkadziesiąt zabitych

Ponad 40 osób zginęło od ataku uzbrojonej bandy na katolicką katedrę oraz położony koło niej obóz uchodźców w Alindao w Republice Środkowoafrykańskiej. Wśród ofiar są wikariusz generalny diecezji oraz proboszcz parafii.

hdptcar from Bangui, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Bandyci z rebelianckiej bandy Unité pour la Paix en Centrafrique (fr. Jedność dla Pokoju w Centralnej Afryce) wtargnęli na teren kościelny w Alindao i zabili wikariusza generalnego diecezji, ks. Blaise’a Madę oraz proboszcza parafii Mingala.

– Po splądrowaniu i podpaleniu katedry rebelianci weszli do obozu uchodźców, gdzie zabili co najmniej 42 osoby – powiedział ks. Amos Boubas, kapłan z RŚA przebywający na studiach w Rzymie. Dodał, że obaj kapłani zabici zostali podczas ostrzału rezydencji biskupiej.

Bp Cyr-Nestor Yapaupa zajmuje się obecnie koordynacją ewakuacji osób, które przeżyły.

Atak rebeliantów wypędził 26 tys. uchodźców z Alindao, gdzie od 2017 r. mieli schronienie. – To martwi, gdyż dotychczas uchodźców chroniło porozumienie zawarte między rebeliantami i wojskami rządowymi, które teraz zostało złamane – powiedział Klaus Krämer, przewodniczący międzynarodowego dzieła pomocy „missio Aachen” z Akwizgranu.

W RŚA od 2013 roku toczy się wojna. Wówczas to został obalony prezydent François Bozizé. Według ONZ, działania wojenne wypędziły ze swoich ziem około 1,2 mln osób. Rebelianci opanowują coraz większe tereny państwa.

gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net