Skazano kapłana na 10 lat m.in. za „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”

Ks. Oscar Danilo Benavidez Davila został skazany przez sąd w Nikaragui na 10 lat więzienia. Jest to wyrok łączny za „spiskowanie wymierzone przeciw integralności narodowej” oraz „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”.

Ks. Davila został aresztowany w sierpniu wraz z innymi duchownymi. Wśród nich był bp Rolando Alvarez. Hierarcha przez kilka miesięcy przebywał w areszcie domowym, choć nie postawiono mu żadnych zarzutów. TUTAJ pisaliśmy więcej na ten temat.

Portal „Despacho 505” podał, że rozprawa przeciwko kapłanowi odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Prokuratura wnioskowała o 8 lat więzienia za to, że kapłan miał „spiskować przeciwko integralności narodowej” oraz „rozpowszechniać fałszywe wiadomości”.

Sąd w totalitaryzującym państwie poszedł jednak dalej. Uznał, że „sprawiedliwe” będzie wymierzenie wyroku po 5 lat za każdy z zarzutów, czyli łącznie 10 lat. Orzeczono również grzywnę w wysokości 50 tys. cordob, czyli niecałe 1,4 tys. USD. Obrona zapowiedziała apelację.

– To pierwszy raz, gdy kapłan został skazany za spiskowanie i rozpowszechnienie fałszywych wiadomości. Te same zarzuty stawia się bp. Rolando Álvarezowi. Ma on stanąć przed sądem 28 marca – podkreśla portal vaticannews.va.

Redakcja zwraca też uwagę, że prezydent Nikaragui Daniel Ortega „nazywa biskupów terrorystami”.

– Pasterze wstawiali się za protestującym ludem i próbowali pośredniczyć w dialogu. Odpowiedzią rządzących było zaostrzenie reżimu i rozpoczęcie otwartej walki z wszelką formą opozycji. Obecne procesy sądowe księży krytycznych wobec władzy są kolejnym krokiem zaostrzenia kursu; wcześniej liczni opozycjoniści musieli się udać się na wygnanie. Kraj musiał opuścić również nuncjusz apostolski abp Waldemar Sommertag czy misjonarki miłości – czytamy.

W Nikaragui niewątpliwie panuje terror. Warto jednak zwrócić uwagę, że tam na poziomie państwowym wlepia się surowe kary za to, czego pierwsze sygnały mamy także u siebie. O tym, co jest „fałszywą wiadomością”, decyduje nie rozum i obiektywna prawda, lecz ustalenia korporacji czy rządu. W związku z tym tylko kwestią czasu jest, nim podobne zarzuty i wyroki będą zapadały w Polsce.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

2 komentarze do “Skazano kapłana na 10 lat m.in. za „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net