Św. Cyryl Jerozolimski

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Katolicy na całym świecie wspominają dziś św. Cyryla, biskupa i doktora Kościoła. Zasłynął on m.in. katechezami, w których wyjaśniał najważniejsze prawdy wiary – dla nowo ochrzczonych oraz dla przygotowujących się do przyjęcia tego sakramentu.

Cyryl dorastał w rodzinie chrześcijańskiej w Jerozolimie. W pierwszej połowie IV w., z rąk kolejnych biskupów Jerozolimy, przyjął święcenia diakońskie i kapłańskie. Po ich śmierci sam objął urząd biskupa i wkrótce musiał zmierzyć się z problemami, które narastały wśród ówczesnych chrześcijan. Jednym z nich był problem herezji ariańskiej, zaprzeczającej bóstwu Chrystusa. Nauka Ariasza szerzyła się coraz bardziej w wielu krajach chrześcijańskich, czemu otwarcie sprzeciwił się właśnie Cyryl. Z powodu swojej nieustępliwej postawy w obronie wiary był szykanowany przez ariańskich cesarzy. Wielokrotnie skazywano go na wygnanie z ojczyzny.

Św. Cyryl zasłynął m.in. dzięki swoim katechezom, napisanym dla osób przygotowujących się do chrztu oraz nowo ochrzczonych wiernych. W swoim nauczaniu wyjaśnia zawiłości związane z kwestiami dotyczącymi sakramentów świętych. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej z sakiewką monet, przez wzgląd na swoje zamiłowanie do dobroczynności.

W 1882 r. papież Leon XIII zaliczył Cyryla w poczet świętych doktorów Kościoła. Jerozolimski biskup jest świętym zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Za autorytet uznają go także wspólnoty heretyckie.

MGOT/brewiarz.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.