16 czerwca 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Św. Dominik Savio

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

5 maja w Kościele katolickim wspominamy Świętego Dominika. Jest on patronem dzieci i młodzieży, ministrantów, matek w stanie błogosławionym oraz małżeństw starających się o potomstwo.

Dominik urodził się 2 kwietnia 1842 roku w wiosce Riva di Chieri w pobliżu Turynu. Chłopiec został ochrzczony tego samego dnia. W dzieciństwie uczęszczał do szkółki prowadzonej przez miejscowego proboszcza. 8 kwietnia 1849 roku w Wielkanoc przyjął pierwszą Komunię św. Ze strony księdza proboszcza był to akt wielkiej odwagi, ponieważ w owych czasach panowało jeszcze przekonanie, że do sakramentów świętych pokuty i ołtarza należy dopuszczać dzieci w wieku znacznie późniejszym.

Z okazji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w swej książeczce do nabożeństwa Dominik napisał „Będę często spowiadał się i komunikował, ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik. Będę święcił dzień święty. Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja. Raczej umrę niż zgrzeszę”. Usługiwał do Mszy Świętej już w wieku 5 lat. Pewnego dnia po generalnej spowiedzi i Komunii Świętej napisał akt ofiarowania się Matce Bożej Niepokalanej i złożył go na jej ołtarzu: „Maryjo, ofiaruję Ci swoje serce. Spraw, aby zawsze było twoim. Jezu i Maryjo bądźcie zawsze moimi przyjaciółmi. Błagam Was, abym raczej umarł, niż bym miał przez nieszczęście popełnić choć jeden grzech”.

Jego nauczycielem był św. Jan Bosko. W wieku 14 lat u Dominika lekarz wykrył zaawansowaną chorobę płuc. Chłopiec zmarł 9 marca roku. W 1933 r. papież Pius XI nazwał go „małym świętym” i „gigantem ducha”. W 1950 papież Pius XII ogłosił go błogosławionym, a w 1954 zaliczył go do grona świętych.

Mas/parafiarabawyzna.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net