Świeccy z prawem głosu i parytet płci. Kolejne postępackie postulaty Franciszka na synod

Dotychczas prawo głosu na synodach mieli biskupi i wybrani kapłani, np. przedstawiciele zakonów. Franciszek zatwierdził przepisy zmieniające ten stan rzeczy. Teraz głos będą mogli zabrać świeccy, w tym kobiety. Pojawia się również kwestia parytetów.

Franciszek 17 kwietnia zatwierdził zmiany dotyczące zasad przemawiania na synodzie. Dziś zaprezentowano je na konferencji prasowej.

– Na ich mocy w synodzie z prawem głosu weźmie udział po pięciu przedstawicieli męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, wybranych przez unie przełożonych generalnych. Ponadto na przyszłym zgromadzeniu nie będzie już audytorów. Natomiast będzie w nim uczestniczyło 70 członków, nie biskupów, przedstawicieli ludu Bożego. Zostaną oni wybrani przez Papieża z listy 140 kandydatów zgłoszonych przez międzynarodowe zgromadzenia konferencji episkopatów i zgromadzenie patriarchów katolickich Kościołów Wschodnich, po 20 osób z każdego zgromadzenia – podaje serwis watykański.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Portal podkreśla, że „zaleca się, by 50 proc. tego grona stanowiły kobiety i by uwzględniono też obecność młodych”.

– Ponadto osoby nie będące biskupami mogą się również znaleźć w gronie uczestników synodu z papieskiej nominacji – czytamy.

Póki co, prawa głosu nie będą jeszcze mieli delegaci „innych wyznań chrześcijańskich”, tj. heretycy. Będą jednak mogli wziąć udział w zgromadzeniu. Podobnie eksperci oraz „facilitatorzy, czyli osoby eksperckie, których zadaniem jest ułatwianie pracy na poszczególnych etapach zgromadzenia”.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

fot. YT/Univision Noticias

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net