Świeccy z prawem głosu i parytet płci. Kolejne postępackie postulaty Franciszka na synod
Dotychczas prawo głosu na synodach mieli biskupi i wybrani kapłani, np. przedstawiciele zakonów. Franciszek zatwierdził przepisy zmieniające ten stan rzeczy. Teraz głos będą mogli zabrać świeccy, w tym kobiety. Pojawia się również kwestia parytetów.
Franciszek 17 kwietnia zatwierdził zmiany dotyczące zasad przemawiania na synodzie. Dziś zaprezentowano je na konferencji prasowej.
– Na ich mocy w synodzie z prawem głosu weźmie udział po pięciu przedstawicieli męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, wybranych przez unie przełożonych generalnych. Ponadto na przyszłym zgromadzeniu nie będzie już audytorów. Natomiast będzie w nim uczestniczyło 70 członków, nie biskupów, przedstawicieli ludu Bożego. Zostaną oni wybrani przez Papieża z listy 140 kandydatów zgłoszonych przez międzynarodowe zgromadzenia konferencji episkopatów i zgromadzenie patriarchów katolickich Kościołów Wschodnich, po 20 osób z każdego zgromadzenia – podaje serwis watykański.
POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE
Portal podkreśla, że „zaleca się, by 50 proc. tego grona stanowiły kobiety i by uwzględniono też obecność młodych”.
– Ponadto osoby nie będące biskupami mogą się również znaleźć w gronie uczestników synodu z papieskiej nominacji – czytamy.
Póki co, prawa głosu nie będą jeszcze mieli delegaci „innych wyznań chrześcijańskich”, tj. heretycy. Będą jednak mogli wziąć udział w zgromadzeniu. Podobnie eksperci oraz „facilitatorzy, czyli osoby eksperckie, których zadaniem jest ułatwianie pracy na poszczególnych etapach zgromadzenia”.
vaticannews.va / kontrrewolucja.net
fot. YT/Univision Noticias