29 marca 2024
Kościół i wiara

Szwajcarski biskup wprost: By przezwyciężyć kryzys w Kościele potrzebna jest tradycyjna Msza święta

Szwajcarski biskup Vitus Huonder stwierdził, że kryzys w Kościele można przezwyciężyć tylko i aż pod jednym warunkiem: Przywrócenia możliwości swobodnego odprawiania Mszy świętej w tradycyjnym rzymskim rycie. – Msza święta wszechczasów jest prawdą wiary […]. Nie można jej zmieniać w sposób zasadniczy. Nie może być zakazana – podkreślił hierarcha.

Kilka tygodni temu na niemieckojęzycznym kanale „Certamen DE” pojawiła się pierwsza część wystąpienia bpa Vitusa Houndera pt. „Wielka rana”.

– Kryzys Kościoła jest skutkiem częściowego odpadnięcia od przekazanej wiary, od Tradycji, od przekazanej praktyki wiary. Odejście od Tradycji jest najboleśniej odczuwalne w przypadku zmienionego rytu Najświętszej Ofiary – powiedział bp Hounder.

Następnie hierarcha zapytał, czy – wbrew powszechnej opinii wynikającej z braku znajomości dokumentów soborowych – sobór watykański II rzeczywiście chciał tak wielkich przeobrażeń liturgicznych, jakich dokonano? Zacytował następnie dwa fragmenty z konstytucji soborowej „Sacrosanctum concilium”, by wykazać, że odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”.

Jak podkreślił biskup, sobór nie chciał „rewolucji liturgicznej”, a jedynie „pewnych zmian”. Ponadto ojcowie soborowi ostrzegali, by nie dokonywać nadmiernych zmian w rycie Mszy świętej.

– Jest oczywiste, że Novus Ordo nie prezentuje już wiary Trydentu. Jednak to do tej właśnie wiary zobowiązane jest raz na zawsze sumienie katolików. Prawdziwy katolik znajduje się wskutek ogłoszenia nowego Ordo w tragicznym dylemacie – napisano we wnioskach z analizy nowego rytu, którą przeprowadzili kardynałowie Ottaviani i Bacci w 1969 roku, które zacytował bp Vitus Huonder.

Hierarcha zgodził się z tą oceną i podkreślił, że NOM nie prezentuje wiary Kościoła w całości, jak przedstawiono liturgię na soborze trydenckim. Zwrócił następnie uwagę, że chodzi o „przeważająco protestanckie ujęcie Mszy świętej”.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Liturgia Kościoła przekazywana aż do II Soboru Watykańskiego jest co do zasady autentyczną rzymską liturgią. Jest to fakt historyczny. Nie można mu zaprzeczyć, można go tylko zignorować – stwierdził bp Huonder.

– Możemy powiedzieć, że Msza [Wszechczasów] jest prawdą wiary w formie modlitwy. Tradycyjna liturgia rzymska jest równoznaczna z wyznaniem wiary. Nie wolno jej zmieniać w sposób zasadniczy. Z tego powodu nie może też zostać zakazana – podkreślił hierarcha.

Dalej zaś szwajcarski biskup ocenił, że główną rolę w kryzysie Kościoła po soborze watykańskim II odegrały dwie kwestie: Posłuszeństwo i żywy Urząd Nauczycielski. W połączeniu zaś dają „absolutne posłuszeństwu Żywemu Magisterium”. Pod tym hasłem wymuszano akceptację „nowinek” soborowych i zmian. Temu właśnie aspektowi sprzeciwił się abp Marcel Lefebre.

Natomiast „żywy Urząd Nauczycielski” wykorzystywano do wdrażania nowych nauk, niemających podstaw w Tradycji Kościoła.

– A jednak autorytet papieża, tak jak każdy autorytet kościelny, jest zobowiązany regułą wiary. Autorytet Kościoła w tym sensie nie stwierdza tego, w co należy wierzyć: przyjmuje dobro wiary, pilnuje i strzeże go i prezentuje – powiedział bp Vitus Huonder.

– Kościół znajduje się dziś, w roku 2023, w jednym z największych kryzysów w swojej historii. To kryzys wewnątrzkościelny. Dotknął wszystkich obszarów życia kościelnego: głoszenia, liturgii, posługi i kierownictwa – kontynuował hierarcha.

– Droga wyjścia z kryzysu jest jedna: To powrót do tych wartości i prawd wiary, które zostały zarzucone, zlekceważone lub bezprawnie odsiano. Działania przeciwko tradycyjnej liturgii, które  rozpoczęły się na nowo wraz z „Traditionis custodes”, „Desiderio desideravi” i towarzyszącymi im zarządzeniami nie są niczym innym, jak tylko nagonką przeciwko tym wierzącym, którzy rozpoznali w tej liturgii fundament prawdziwej i starożytnej służby Bożej Kościoła rzymskiego – stwierdził.

Bp Huonder to emerytowany biskup diecezji Chur w Szwajcarii. Był ostatnim biskupem, który sprzeciwiał się rewolucji w Kościele forsowanej w soborze watykańskim II.

Kilka lat temu Watykan polecił mu rozmowy z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X (FSSPX). W wyniku kontaktów poznał pracę FSSPX i stwierdził, że są oni Kościołowi bardzo potrzebni.

pch24.pl

fot. YT/Certamen – DE

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net