Tajemnicze memorandum ws. konklawe. Krytyka Franciszka i najważniejsze cele przyszłego papieża

Włoski watykanista Sandro Magister poinformował o krążącym wśród kardynałów tajemniczym memorandum w sprawie konklawe. Jego autor jest nieznany, choć pojawiają się spekulacje, że to jeden z purpuratów może być jego autorem.

Portal pch24.pl podaje, że memorandum pojawił się „na początku Wielkiego Postu”. – Jego treść stanowi zwięzły opis trudnej sytuacji, w jakiej za pontyfikatu Franciszka znalazł się Kościół katolicki. Tekst proponuje też drogi wyjścia, dotykając kwestii nowego konklawe i kolejnego następcy św. Piotra. Autor memorandum podpisał się greckim słowem Demos, lud. Jak pisze Sandro Magister, jego tożsamość nie jest znana, ale może być jednym z kardynałów. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne; trudno spodziewać się, by członek Kolegium Kardynalskiego podpisał się jako „Demos”; ponadto treść memorandum, choć słuszna, jest nieco chaotyczna – podaje portal.

W treści zwrócono uwagę na zwrócenie uwagi przyszłych elektorów na „poważne problemy związane z obecną sytuacją w Kościele”. Autor podkreśla, iż komentatorzy zgadzają się, że obecny pontyfikat to „w większości aspektów katastrofa”. Zwraca uwagę, że zasada „Roma locuta, causa finita” (Rzym się wypowiedział, sprawa jest zakończona) została zastąpiona przez inną: Roma loquitur. Confusio augitur (Rzym zabiera głos, zamieszanie narasta).

„Demos” podaje kilka przykładów, m.in. milczenie Franciszka wobec jawnych herezji wygłaszanych przez biskupów w Niemczech czy prześladowanie tradycjonalistów i zgromadzeń kontemplacyjnych przez Watykan.

Autor zwraca też uwagę na odejście od chrystocentryzmu. – Zbawiciel jest przesuwany na margines, twierdzi „Demos”, a Watykan niekiedy podważa nawet wartość monoteizmu, wskazując na wagę jakiejś ogólnej boskości. Przykładem na to jest skandal Pachamamy czy uderzanie w żeńskie zakony kontemplacyjne, które miałyby zrezygnować z tradycyjnego nauczania na rzecz charyzmatyzmu – podaje pch24.pl. „Demos” wskazuje także na odejście od nauczania św. papieża Jana Pawła II w kwestii wiary i moralności.

Innej natury problemem jest kwestia prawna, szczególnie w zakresie finansów. Zmiany przepisów wprowadzone przez Franciszka mają – zdaniem autora memorandum – pomóc osobom oskarżonym o malwersacje finansowe. Zwraca także uwagę na sprawę kard. Angelo Becciu, który został usunięty z urzędu bez procesu. Sprawa dotyczyła oskarżeń właśnie o malwersacje finansowe. „Demos” zarzuca również Watykanowi podsłuchiwanie rozmów telefonicznych i podkreśla problemy finansowe Stolicy Apostolskiej.

„Demos” krytykuje następnie polityczne zaangażowanie Watykanu przy wyraźnym „odchodzeniu od standardów św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI”. – Decyzje i polityka są często politycznie – poprawne, ale popełniono ogromne błędy, nie wspierając praw człowieka w Wenezueli, Hongkongu, Chinach kontynentalnych a obecnie w sprawie rosyjskiej inwazji – pisze autor memorandum.

Dalej zwraca uwagę na samo konklawe. Zdaniem „Demosa”, Kolegium Kardynalskie jest osłabione z powodu „ekscentrycznych nominacji papieża”, zaś kardynałowie słabo znają się pomiędzy sobą. Sam Kościół ma być również słabszy, niż 50 lat temu, co widać po spadku zarówno ludzi wierzących jak również małej liczbie powołań do zakonów.

– Według Demosa papież nie musi być najlepszym ewangelizatorem świata ani nie musi mieć wielkiej siły politycznej; jest kluczowe, by był zwornikiem jedności i gwarantem doktryny – podaje pch24.pl.

– Nowy papież musi rozumieć, że tajemnica chrześcijańskiej i katolickiej siły wiąże się z wiernością wobec nauczania Chrystusa i wobec katolickiej praktyki; nie pochodzi z dostosowywania się do świata ani od pieniędzy – pisze „Demos”.

Najważniejszym zadaniem przyszłego papieża – według autora memorandum – „przywrócenie jasności w dziedzinie doktryny i moralności, przywrócenie szacunku do prawa oraz uznanie, że głównym kryterium przy nominacjach biskupich musi być tradycja apostolska”. „Demos” ostrzega również przed skutkami procesu synodalnego, które mogą doprowadzić do sytuacji, gdzie Kościół przekształcony zostanie w „luźną federację kościołów lokalnych, które będą mieć różne poglądy”.

Autor apeluje też o reformę zakonu jezuitów, który cierpi z powodu spadku liczby członków jak również z powodu kryzysu moralnego.

TUTAJ znajduje pełna treść memorandum w kilku językach.

pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net