26 kwietnia 2024
Kościół i wiara

To o to pytał Franciszek biskupów. Nie wszyscy biskupi otrzymali ankietę

Inés San Martín z portalu „Crux” dotarła do dziewięciu pytań, które w ubiegłym roku Kongregacja Nauki i Wiary skierowała do hierarchów na całym świecie w sprawie Mszy świętej w NFRR. Ankieta jednak, zależnie od regionu, nie trafiła do każdego biskupa.

Kwestionariusz zawierał dziewięć pytań:

1. Jaka jest sytuacja w diecezji Księdza Biskupa w odniesieniu do nadzwyczajnej formy Rytu Rzymskiego?

2. Jeśli jest tam praktykowana forma nadzwyczajna, czy odpowiada ona na prawdziwą potrzebę duszpasterską, czy też jest promowana przez jednego kapłana?

3. Czy, zdaniem Księdza Biskupa, istnieją pozytywne czy negatywne aspekty stosowania formy nadzwyczajnej?

4. Czy respektowane są normy i warunki ustanowione przez „Summorum Pontificum”?

5. Czy nie wydaje się Księdzu Biskupowi, że w diecezji Księdza Biskupa forma zwyczajna przyjęła elementy formy nadzwyczajnej?

6. Czy do sprawowania Mszy św. używa Ksiądz Biskup Mszału promulgowanego przez papieża Jana XXIII w 1962 roku?

7. Czy oprócz celebracji Mszy św. w formie nadzwyczajnej, istnieją inne celebracje (np. chrzest, bierzmowanie, małżeństwo, pokuta, namaszczenie chorych, święcenia, Boskie Oficjum, Triduum Paschalne, obrzędy pogrzebu) według ksiąg liturgicznych sprzed Soboru Watykańskiego II?

8. Czy motu proprio „Summorum Pontificum” wywarło wpływ na życie seminariów duchownych (seminarium diecezji) i innych domów formacyjnych?

9. Trzynaście lat po motu proprio „Summorum Pontificum”, jaka jest opinia Księdza Biskupa odnośnie do nadzwyczajnej formy Rytu Rzymskiego?

Portal „Crux” skontaktował się z 20 biskupami z pięciu kontynentów w tej sprawie. Każda konferencja biskupów otrzymała pytania i sama zdecydowała, jak go wdrożyć. W niektórych krajach, np. w Chile, wypełniali go jedynie arcybiskupi, a nie wszyscy biskupi. W Argentynie z kolei każdy biskup otrzymał kwestionariusz, jednak wielu z nich nie udzieliło odpowiedzi, ponieważ na ich terenie było bardzo mało kapłanów, którzy odprawiają Mszę św. w NFRR.

W USA kwestionariusz mieli otrzymać wszyscy biskupi. Jednak co najmniej jeden „nie przypomina sobie”, aby go otrzymał. W Australii kwestionariusz trafił do każdej diecezji. W Europie i w Afryce zaś nie wysłano go do każdego.

Watykan nie ujawnił, ilu dokładnie biskupów realnie otrzymało kwestionariusz ani ilu z nich odpowiedziało na niego.

pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net