„Traditionis custodes” nie dotyczy instytutów i zgromadzeń tradycyjnych. Franciszek potwierdza

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (FSSP) poinformowało na swojej stronie, że Franciszek „wyjaśnił, że instytuty takie jak Bractwo św. Piotra nie są objęte ogólnymi postanowieniami Motu Proprio 'Traditionis Custodes’, ponieważ w ich konstytucjach u podstaw istnienia leży korzystanie ze starych ksiąg liturgicznych”.

Dwóch członków FSSP, ks. Benoît Paul-Joseph, przełożony dystryktu Francji oraz ks. Vincent Ribeton, rektor seminarium św. Piotra w Wigratzbad zostali przyjęci na prywatnej audiencji u Franciszka. Trwała ona około godzinę. Jak czytamy na stronie FSSP, przebiegła ona „w serdecznej” atmosferze”.

Kapłani przypomnieli Franciszkowi założenie bractwa w 1988 roku. Ten był „pod dużym wrażeniem” postawy przyjętej przez założyciela FSSP, pragnieniu pozostania wiernym Rzymowi oraz zaufaniu do Kościoła. Franciszek powiedział, że ten gest powinien być „zachowany, chroniony i zachęcany”.

– W trakcie audiencji Papież wyjaśnił, że instytuty takie jak Bractwo św. Piotra nie są objęte ogólnymi postanowieniami Motu Proprio „Traditionis Custodes”, ponieważ w ich konstytucjach u podstaw istnienia leży korzystanie ze starych ksiąg liturgicznych – czytamy na fssp.org.

Franciszek przesłał również podpisany przez siebie dekret, datowany na 11 lutego, potwierdzający członkom FSSP prawo do korzystania z ksiąg liturgicznych z 1962 roku, czyli Mszału, Rytuału, Pontyfikału i Brewiarza Rzymskiego.

W dekrecie napisano, że kapłani FSSP „mogą korzystać z tego uprawnienia we własnych kościołach i oratoriach; wszędzie indziej mogą z niego korzystać tylko za zgodą miejscowego ordynariusza, z wyjątkiem odprawiania prywatnej Mszy św.”.

fssp.org

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

2 komentarze do “„Traditionis custodes” nie dotyczy instytutów i zgromadzeń tradycyjnych. Franciszek potwierdza

 • 7 marca 2022 o 11:39
  Permalink

  Msza Trydencka
  Istituto Mater Boni Consilii

  sodalitiumpianum.com
  sodalitium.it

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net