28 września 2023
Kościół i wiara

„Tylko dobrze celujcie”. Beatyfikowano kolejnych męczenników, ofiary hiszpańskiego reżimu

W madryckiej katedrze beatyfikowano 12 redemptorystów, których zamordowano podczas hiszpańskiej wojny domowej. Byli ofiarami rządowych bojówek, które paliły kościoły i klasztory oraz prześladowały kapłanów, osoby zakonne i świeckich katolików.

Do mordów doszło 20 lipca 1936 roku. Tego dnia siły rewolucyjne i prorządowe paliły kościoły i klasztory. Kapłanów, zakonników i świeckich katolików zaś mordowano.

12 redemptorystów, na polecenie swoich przełożonych, zaczęło szukać schronienia wśród rodziny i znajomych. Prawie wszyscy zostali odnalezieni i zamordowani tego samego dnia.

Dwóch zakonników wyszło z klasztoru przy bazylice św. Michała. Na rogu napotkali bandę, która zaczęła krzyczeć na nich „faszyści”. Zostali później rozstrzelani w parku Casa de Campo.

Wśród zamordowanych był 77-letni brat Nicesio. Był niewidomy. Poprosił o możliwość uściskania przed śmiercią swoich oprawców.

– Tylko dobrze celujcie – powiedział tuż przed egzekucją.

Trochę później odnaleziony został o. Wincenty Renuncio. Ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem. Rewolucjoniści jednak w jakiś sposób poznali jego prawdziwe imię i nazwisko, które odczytano przed rozstrzelaniem.

– Myślę, że to męczeństwo naszych braci mówi nam o wzajemnej trosce. Widzimy, że w tamtych okolicznościach jedni troszczyli się o drugich. Jak świeccy narazili swoje życie, aby przyjąć zakonników; jak zakonnicy troszczyli się o słabszych. Męczeństwo mówi nam o kulturze wzajemnej troski, szczególnie zwracającej uwagę na najsłabszych – powiedział  o. Antonio Quesada CSsR, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego.

O ile dość często są beatyfikacje osób zamordowanych przez prorządowych rewolucjonistów w Hiszpanii, o tyle jest to już druga grupa redemptorystów. Wcześniej w 2013 roku beatyfikowano sześciu redemptorystów w Cuenca.

W trakcie zaś jest proces beatyfikacyjny męczenników z Walencji.

Do chwili obecnej ogłoszono błogosławionymi 2108 osób, które zamordowały prorządowe siły w trakcie hiszpańskiej wojny domowej.

vaticannews.va

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net