29 marca 2024
Kościół i wiara

W Meksyku zamordowano kapłana i próbowano zasztyletować arcybiskupa. Na Kubie napadnięto na księdza z maczetą

– W tym tygodniu w Meksyku usiłowano zasztyletować arcybiskupa, a także zamordowano jednego z kapłanów. Z kolei na Kubie ksiądz został zaatakowany przez napastnika uzbrojonego w maczetę – podaje portal „Naszego Dziennika”.
Napaści w Meksyku

Zamordowany kapłan to augustianin Javier García Villafaña. Był proboszczem w miasteczku Huandacareo w środkowym Meksyku.

Ciało kapłana znaleziono przy autostradzie. Do napadu doszło w poniedziałek, gdy wracał do swojej wspólnoty. Sprawcy i motywy nie są znane.

W niedzielę z kolei napastnik uzbrojony w nóż napadł na miejscowego arcybiskupa w Durango. Bandyta czekał na koniec Mszy świętej, by dokonać napadu. Został jednak powstrzymany przez księdza i kościelnego.

Raport Multimedia Catholic Center wskazuje, że od 1990 roku w Meksyku zamordowano co najmniej 63 księży. W ciągu ostatnich czterech lat zaś zamordowano dziewięciu.

– Od 14 lat Meksyk jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów do sprawowania posługi kapłańskiej – podkreślono w raporcie.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

Ponadto odnotowano też w tym kraju 850 wymuszeń i gróźb śmierci. Szczególnie zawzięta wobec kapłanów jest mafia narkotykowa.

Kuba

Na Kubie z kolei napadnięto na ks. Eliosbela Pereirę z diecezji Santiago de Cuba. Przeprowadzono wielogodzinną operację, by ocalić jego rękę. Obecnie stan kapłana jest stabilny.

– Według informacji podanych przez ordynariusza diecezji Santiago de Cuba ks. abp. Dionisio García Ibáñeza, 22 maja w godzinach wieczornych napastnik przebrany za lekarza podszedł do rektora kościoła św. Franciszka w Santiago de Cuba i zadał kilka ciosów maczetą. Jak wynika z wyjaśnień zatrzymanego napastnika, motywem była kradzież motoru, którym poruszał się kapłan – podaje naszdziennik.pl.

Kilka miesięcy wcześniej w diecezji Santa Clara doszło do próby kradzieży motoru jednego z misjonarzy. Napastnik próbował zrzucić z motocykla duchownego, gdy ten zmniejszył prędkość i przejeżdżał przez tory kolejowe.

Przestępczość na tle rabunkowym rośnie na Kubie z powodu coraz gorszej sytuacji ekonomicznej. Od stycznia do maja wzrosła dwukrotnie cena ryżu, który jest podstawą pożywienia Kubańczyków. Ponadto rośnie inflacja, a od miesiąca nie można kupić paliwa na stacjach benzynowych.

naszdziennik.pl

fot. ilustacyjne/fot. YouTube/Tom Preuße

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “W Meksyku zamordowano kapłana i próbowano zasztyletować arcybiskupa. Na Kubie napadnięto na księdza z maczetą

  • Kuba. Blokada Kuby Embargo amerykańskie ma już 60 lat. Czym dokładnie jest?

    “Embargo” to skrót od złożonej mozaiki przepisów i regulacji, które obejmują najstarsze i najbardziej kompleksowe sankcje gospodarcze USA przeciwko jakiemukolwiek krajowi na świecie. prezydent Eisenhower nałożył sankcje gospodarcze na Kubę już w 1960 r.,

    Ustanowione w 1962 roku i obowiązujące do dziś embargo na Kubie jest jednym z najdłużej utrzymujących się bojkotów.
    Embargo na Kubie – blokada utrzymująca się do dzisiaj

    Rozkaz wykonawczy 3447 podpisany przez Johna F. Kennedy’ego 3 lutego 1962 roku na zawsze odmienił gospodarkę Kuby.

    . Celem dotkliwych sankcji miała być blokada handlu. Po sześciu dekadach Kuba wciąż zmaga się z embargiem. Zmieniło się jednak jego uzasadnienie oraz warunki. Dzisiaj USA powołuje się na łamanie praw człowieka

    Stany Zjednoczone zakazały eksportu na Kubę sprzętu medycznego zawierającego amerykańskie komponenty.

    Rząd szacuje, że gospodarka kraju ucierpiała na kwotę ok. 150 mld USD. Koszty spotęgowane są przez amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) nakładające kary na sojuszników i inwestorów Kuby. Szacuje się, że tylko w okresie od kwietnia 2019 roku do marca 2020 roku wyniosły one ponad 2,4 mld USD i zostały wymierzone głównie przeciwko bankom, firmom ubezpieczeniowym, firmom energetycznym i biurom podróży.

    Podziękujmy Bidenowi i Trumpowi za biedę na Kubie
    Podobnie USA zrobiło przeciw Polakom w PRL.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net