W Nikaragui nie ma walk ulicznych, lecz prześladowania trwają

Twitter Richard Ensor

Kardynał Leopoldo Brenes powiedział, że o ile walki na ulicach zostały już zakończone, to represje wobec Kościoła w Nikaragui trwają nadal. Wielu opozycjonistów wciąż jest więzionych z przyczyn wyłącznie politycznych.

– Kościół w Nikaragui nie szczędzi wysiłków w budowaniu pokoju i przywracania dialogu. Ze strony prezydenta brakuje jednak dobrej woli do wznowienia negocjacji i wyrażenia zgody na rozpisanie wcześniejszych wyborów – mówi kard. Brenes, przewodniczący nikaraguańskiego episkopatu. Dodaje również, że socjalistyczny prezydent Daniel Ortega nie chce rozmawiać z ludźmi.

– W Nikaragui panuje pozorny spokój. Nie ma już walk ulicznych i kolejnych ofiar. Represje jednak wciąż trwają. Opozycjoniści wyrzucani są z pracy i wtrącani do więzień. Zagrożony jest każdy, kto nie popiera obecnego rządu – alarmuje hierarcha. Jego zdaniem, kraj „bardzo potrzebuje pojednania i przebaczenia”.

-„Obecnie panuje kultura nienawiści, wzajemnych oskarżeń i siłowych rozwiązań. Brakuje chęci dialogu i prawdziwej troski o dobro wspólne. Sytuacja w Nikaragui jest bardzo trudna, ale nie tracimy nadziei – ocenia kardynał. Prosi także o modlitwę w intencji ojczyzny i zapewnia, że Kościół w tym kraju pozostanie gwarantem porozumienia narodowego.

18 kwietnia w Nikaragui wybuchły wielkie protesty przeciwko rządom Daniela Ortegi oraz jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo. Są oni oskarżani o nadużywanie władzy, korupcję oraz niszczenie przeciwników politycznych. Opozycja domagała się ustąpienia prezydenta, ten jednak nie zamierzał oddać władzy. Rząd uznał protesty za „próbę zamachu stanu wspieraną przez Stany Zjednoczone”.

W trakcie zamieszek prorządowe bojówki ostrzelały samochód, którym jechał biskup Abelardo Mata. Wojsko oraz uzbrojone bojówki atakowały także ludzi w kościołach. Doszło m.in. do profanacji Najświętszego Sakramentu.

Ogólny bilans ofiar trzymiesięcznych zamieszek oszacowano na prawie 400 ofiar śmiertelnych.

vaticannews.va, kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.