7 kwietnia 2024
Kościół i wiara

W Radiu Watykańskim zniechęcają do legalności kary śmierci

Mario Marazziti, koordynator kampanii przeciwko karze śmierci we Wspólnocie św. Idziego jest cytowany przez Radio Watykańskie. Jak przekonuje, kara śmierci jest „nieludzka i nie powinna być stosowana za żadne przestępstwo”. Kilka lat temu z kolei Franciszek dokonał zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego, wedle której kara śmierci miałaby być nieakceptowana przez Kościół.

Na początku sierpnia Franciszek – wbrew nauczaniu Kościoła – dokonał zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego, wedle której kara śmierci miałaby być całkowicie niedopuszczalna.

– Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego. Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo – czytamy w zmienionej przez Franciszka wersji nauczania. – Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win. Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie – czytamy. To uzasadnienie jest czysto życzeniowe i niezgodne z rzeczywistością.

CZYTAJ TEŻ: Oskarżenie o kanoniczną herezję wobec Franciszka

Co jakiś czas, choć nieśmiało, modernistyczne ośrodki powołują się na zmiany i próbują przeforsować zmianę myślenia wśród katolików na temat kary śmierci, zgodnie z życzeniami Franciszka. Radio Watykańskie podało wypowiedź koordynatora kampanii przeciwko karze śmierci we Wspólnocie św. Idziego Mario Marazzitiego.

– Dzięki tym staraniom od dwóch dekad systematycznie spada liczba egzekucji w Stanach Zjednoczonych, Iraku i Arabii Saudyjskiej – mówił Marazziti. – Około 40 krajów zdecydowało się znieść karę śmierci od początku nowego tysiąclecia. Większość świata już jej nie stosuje. W ubiegłym roku wyroki wykonano w 18 państwach, a rok wcześniej w 20. Myślę, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla ludzkości. Wielki wpływ na zmianę sposobu myślenia ma Kościół katolicki, a ostatnio Papież Franciszek, który zmienił zapis katechizmu i uznał karę śmierci za niezgodną z nauczaniem Kościoła – powiedział.

– Wpływ miały też wypowiedzi poprzednich papieży, obecność Unii Europejskiej i dojrzewająca świadomość społeczeństw obywatelskich. Wspólnota św. Idziego zjednoczyła podzielony ruch abolicjonistyczny. Jeszcze 20 lat temu międzynarodowa koalicja organizacji działających na rzecz zniesienia kary śmierci liczyła tylko 13 podmiotów, a dziś jest ich ponad 150. Praca naszej wspólnoty przyniosła zniesienie tej nieludzkiej kary w Mongolii, Burkina Faso i innych krajach afrykańskich oraz narodziny lokalnych ruchów abolicjonistycznych, np. na Karaibach, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat nie było żadnej egzekucji – kontynuował.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net