22 maja 2024
Kościół i wiara

Watykan w ONZ o prawie do mordowania dzieci: To zaprzeczenie prawa człowieka

– Aborcja nie może być uważana za prawo człowieka tylko dlatego, że dopuszcza ją większość państw – stwierdził abp Ettore Balestrero, przedstawiciel Watykanu na forum oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.

W czasie trwania forum Rady Praw Człowieka ONZ głos zabrał abp Balestrero. Przedstawiciel Watykanu stanowczo potępił uznawanie prawa do mordowania nienarodzonych dzieci za tzw. prawo człowieka.

– Aborcja nie może być uważana za prawo człowieka tylko dlatego, że dopuszcza ją większość państw – powiedział hierarcha.

Dodał, że tzw. prawa człowieka „nie są przyznawane na drodze konsensusu, lecz wynikają z niezbywalnej godności człowieka”. Jest to co prawda błędne stwierdzenie, gdyż tzw. prawa człowieka są właśnie umowną formą praw podstawowych, mających wyplenić prawo naturalne, w ramach którego człowiek rzeczywiście posiada niezbywalne prawa, niezależne od woli i decyzji jakichkolwiek władz. Niemniej arcybiskup wyraźnie stawał w obronie normalności.

Serwis watykański zwraca przy tym uwagę, że nie brakuje „nacisków, by zreinterpretować fundamenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 'i podważać jej wewnętrzną jedność, aby ułatwić odejście od ochrony godności ludzkiej na rzecz zaspokajania zwykłych interesów, często partykularnych'”. Również abp Balestrero przypomniał, że tę tendencję potępił papież Benedykt XVI na forum ONZ w 2008 roku.

– Abp Balestrero podkreślił, że „prawa człowieka nie są po prostu przywilejem przyznanym jednostkom w drodze konsensusu społeczności międzynarodowej. Reprezentują one raczej „obiektywne i ponadczasowe wartości, które są niezbędne dla rozwoju osoby ludzkiej”. Oznacza to, że „nawet jeśli społeczeństwo lub wspólnota międzynarodowa odmówi uznania jakiegoś czy jakichś praw zawartych w Deklaracji, nie zmniejszy to ważności tego prawa ani nie zwolni nikogo z jego przestrzegania”. Tak samo tak zwane „nowe prawa” nie uzyskują legitymizacji „tylko dlatego, że większość jednostek lub państw je zatwierdza” – podaje portal.

vaticannews.va / kontrrewolucja.net

fot. YT/Canal Cristovision Oficial

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net