Wielka Sobota: oczekiwanie na Zmartwychwstanie

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Wielka Sobota: jedyny dzień w roku, w którym nie tylko nie odprawia się Mszy Świętej, ale nawet nie rozdaje się Eucharystii. Najświętszy Sakrament spoczywa w Grobie. Jezus zstąpił do piekieł, by zwyciężyć śmierć, a my oczekujemy na Jego Zmartwychwstanie.

Wielka Sobota jest dniem, w którym Jezus po śmierci krzyżowej zstępuje do otchłani. Z tej przyczyny nie odprawia się Mszy świętej, zaleca się również post. Adorujemy Najświętszy Sakrament złożony w Grobie Pańskim, aby pochylić się nad tajemnicą śmierci Chrystusa. Tradycyjnym elementem tego dnia jest również święcenie pokarmów, lecz warto pamiętać, że Wielka Sobota nie ogranicza się jedynie do „święconki”. To przede wszystkim czas ciszy i czuwania. Jak pisał św. Augustyn: „My czuwamy tej nocy, której on zasnął, abyśmy przez śmierć, którą On przecierpiał, otrzymali życie. Czuwamy z powodu Jego chwilowego zaśnięcia, abyśmy czekając na Niego, dla nas mogli bez trudu doczekać wieczności w Zmartwychwstaniu”.

Wielką Sobotę kończy odprawiana już po zmroku Liturgia Wigilii Paschalnej, która przynależy już do czasu Wielkanocy. Rozpoczyna ją poświęcenie ognia a następnie zapalenie nowego paschału, od którego z kolei wierni zapalają swoje świece. Wkroczenie z ciemności w mrok to symbol Paschy, czyli przejścia, jakie dokonało się przez Zmartwychwstanie.

MGOT/katolik.pl, rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net