17 maja 2024
HistoriaKościół i wiara

Władze w Mińsku wydały rozkaz. Fresk „Cud nad Wisłą” w kościele zamalowany

Fresk „Cud nad Wisłą” w kościele MB Różańcowej w Sołach w obw. grodzieńskim na Białorusi został zamalowany na polecenie władz. Kościół znajduje się na terenie historycznej Wileńszczyzny.

– W kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Sołach w obwodzie grodzieńskim na polecenie białoruskich władz zamalowano fresk „Cud nad Wisłą”. Malowidło powstało po Bitwie Warszawskiej z 1920 roku, gdy w latach 1926-1934 budowano nowy, murowany kościół w miejsce starego, drewnianego. Wówczas Soły leżały w obrębie województwa wileńskiego – podaje portal kresy.pl.

Fresk zamalowano pod koniec ubiegłego miesiąca. Znajdował się po prawej stronie absydy prezbiterium, nad wejściem do zakrystii.

Portal katolik.life podkreśla, że wcześniej fresk zaatakowano na antenie reżimowych mediów białoruskich. W grudniu Ksienia Lebiediewa, pracownica Bielarus 1 powiedziała, że fresk ten „podżega do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym”. Przekonywała też w tonie oskarżycielskim, że ukazuje on „zabijanie sowieckich żołnierzy”.

PROSIMY O WSPARCIE NASZYCH CZYTELNIKÓW I SYMPATYKÓW. KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI

Wskazano również w tym programie, że rejonowy komitet wykonawczy nakazał zamalowanie fresku. Sprzeciwiał się temu miejscowy proboszcz.

– Dodajmy, że po II wojnie światowej, w czasach Związku Sowieckiego kościół nie został zamknięty i mógł funkcjonować dalej. Fresk został jednak w tamtym czasie zamalowany. Odrestaurowano go po upadku ZSRR – podkreśla portal kresy.pl.

Kościół MB Różańcowej w Sołach figuruje w części zestawień jako jedna z najpiękniejszych świątyń dzisiejszej Białorusi.

kresy.pl

fot. Fb/Witek Korybut-Daszkiewicz

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Jeden komentarz do “Władze w Mińsku wydały rozkaz. Fresk „Cud nad Wisłą” w kościele zamalowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net