2 kwietnia 2024
Kościół i wiara

Włoski arcybiskup chwali się wspólnym seminarium z szefami lóż masońskich

– Arcybiskup Mediolanu Mario Delpini zaskoczył wielu katolików wiadomością, że wraz z wielkimi mistrzami trzech włoskich lóż masońskich planuje w piątek wziąć udział we wspólnym seminarium, pomimo niezmiennego potępienia przez Kościół organizacji wolnomularskich – przekazał katolicki publicysta Edward Pentin.

Pentin opublikował na ten temat informację na swoim blogu. Abp Mediolanu Mario Delpini zamierza wybrać się na seminarium masońskie.

Masoneria jest niezmiennie potępiona przez Kościół. Nauczanie w tej kwestii pozostaje w Kościele niezmienione.

Poza arcybiskupem, na wizytę u masonów wybierają się kard. Francesco Coccopalmerio, dawny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych oraz bp Antonio Stagliano, przewodniczący Papieskiej Akademii Teologicznej.

Tematem dyskusji mają być katolicyzm oraz masoneria.

– Masoni będą reprezentowani przez Stefano Bisiego, wielkiego mistrza Wielkiego Wschodu Włoch, największej loży wolnomularskiej w kraju, oraz przywódców dwóch innych lóż narodowych: Wielkiej Loży Włoch i Wielkiej Loży Regularnej Włoch – przekazał Edward Pentin.

Publicysta wskazuje, że kard. Coccopalmerio był biskupem pomocniczym Mediolanu w czasie, gdy na czele archidiecezji stał kard. Carlo Maria Martini. Jezuita ten był blisko związany z masonami. Po jego śmierci w 2012 roku masoneria złożyła mu hołd jako „człowiekowi dialogu”.

Riccardo Cascioli, redaktor naczelny włoskiego katolickiego dziennika „La Nuova Bussola Quotidiana” podkreślił, że list pojednawczy skierowany do masonerii przez kard. Gianfranco Ravasiego z 2016 roku był początkiem szeregu spotkań. Promowały je loże masońskie jak również wybrane katolickie diecezje.

Publicysta Edward Pentin przypomina, że w 1738 roku papież Klemens XII wydał bullę „In Eminenti Apostolatus Specula”. Zakazano w niej katolikom dołączania do masonerii.

W ciągu kilku wieków Kościół wydał też prawie 600 dokumentów magisterskich, które zawierały bardzo negatywne oświadczenia przeciwko masonerii.

– Kościół uważa między innymi, że masoneria psuje chrześcijaństwo, praktykuje rytuały wrogie katolicyzmowi, jej zasady są nie do pogodzenia z wiarą katolicką i wykazują silne tendencje antykatolickie – przypomina Pentin.

Kard. Ratzinger w zatwierdzonej przez papieża Jana Pawła II deklaracji Kongregacji Nauki Wiary z 1983 roku wskazywał, że „negatywna ocena” Kościoła o masonerii pozostaje „niezmieniona”.

– Wierni, którzy zapisują się do stowarzyszeń masońskich, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przyjmować Komunii Świętej – pisał kard. Ratzinger.

pch24.pl

fot. YT/ChiesadiMilano/Wiki (kolaż Kr)

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net