Zamordowano go przy bramie cmentarza. Beatyfikowano ks. Medinę i 126 męczenników z czasu hiszpańskiej wojny domowej

W sobotę w Kordobie beatyfikowano ks. Juana Elíasa Medinę oraz 126 innych męczenników z okresu wojny domowej w Hiszpanii. W 1936 roku gen. Francisco Franko, w wyniku nieudanego zamachu stanu, rozpoczął wojnę z socjalistycznym i demokratycznym rządem, który zamierzał wprowadzić komunizm w kraju, włącznie z terrorem charakterystycznym dla tego reżimu.

Ks. Juan Medina został aresztowany krótko po wybuchu wojny. Wraz z 14 innymi osobami, został zamordowany przez siły rządowe przy bramie cmentarza w Castro del Rio. Przed śmiercią krzyknął „Viva Cristo Rey!”, czyli „Niech żyje Chrystus Król!”.

– Świadomość, że Chrystus pokonał śmierć, ożywiała ich i dodawała im sił w heroicznym wyznawaniu wiary – mówił kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w homilii podczas Mszy świętej.

– W hiszpańskiej wojnie domowej łącznie zginęło ok. 500 tys. osób, a 300 tys. musiało uciekać z kraju. W wyniku prześladowań Kościoła katolickiego zamordowano 12 biskupów, ponad 4 tys. księży, prawie 2,5 tys. zakonników i niemal półtora tysiąca zakonnic. Zginęło także kilkadziesiąt tysięcy wiernych świeckich, zniszczono 2 tys. kościołów. Prześladowania nie dotyczyły wyłącznie katolików, w czasie wojny zginęło co najmniej 20 pastorów protestanckich – przypomina portal Radia Watykańskiego. Podkreślić należy, że zbrodni tych dokonało wojsko oraz bojówki lojalne legalnemu, socjalistycznemu rządowi.

– Morderstwa dokonywane na duchowieństwie przybierały formy bezmyślnego okrucieństwa: księży torturowano, grzebano żywcem, bezczeszczono zwłoki itp. W 1946 r. ujawnione zostały także liczne gwałty na zakonnicach – czytamy.

– Nigdy w historii Europy, a może nawet świata, nie widziano tak ucieleśnionej nienawiści do religii i jej wyznawców – komentuje brytyjski historyk Hugh Thomas.

– Przez całe lata wystarczyło jedynie być katolikiem, aby zasługiwać na karę śmierci, wykonywaną czasem w najokrutniejszy sposób – ocenił z kolei Salvador de Madariaga, naukowiec, który żył w okresie wojny domowej.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net