Zesłanie Ducha Świętego

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Dziś przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W Kościele jest to święto ruchome obchodzone 49 dni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, jedno z najważniejszych o charakterze uroczystości liturgicznej.

Jak czytamy w Dziejach Apostolskich św. Łukasza, na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów i Maryję Jezus Chrystus zesłał Ducha Pocieszyciela, wypełniając tym samym daną wcześniej obietnicę. Od tego czasu Kościół zaczął głoszenie Dobrej Nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.

Duch Święty często przedstawiany jest pod postacią gołębicy bądź ogników, które – jak mówi Nowy Testament – pojawiły się nad głowami uczniów podczas zesłania. Często określa się Trzecią Osobę Boską mianem Pocieszyciela, Boskiego Palca, Stworzyciela, ale najtrafniejszym przydomkiem wydaje się być Sprawca, gdyż jak pisze św. Paweł: „Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego »Panem jest Jezus«”. Dzięki darom mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej, które w szczególnym i pełnym wymiarze są nam udzielane w sakramencie bierzmowania, Duch Święty uzdalnia do dojrzałej obecności w świecie.

Tradycja liturgicznej uroczystości Zesłania Ducha Świętego sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Początkowo łączona była z Wielkanocą. Uroczystość tę, jako odrębne święto, urzędowo wprowadził w 306 roku Sobór w Elwirze. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa podczas Wigilii Pięćdziesiątnicy, podobnie jak w Wigilię Wielkiej Nocy, święcono wodę do chrztu świętego i udzielano tego sakramentu katechumenom.

Maj/ministranci/archidiecezja.katowice.pl, brewiarz.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net