12 kwietnia 2024
Kultura i recenzje

Autobiografia córki marnotrawnej – „Szkoła Ciemności” Bella V. Dodd (RECENZJA)

Tym razem wydawnictwo AA przygotowało książkę, która okazała się być dla mnie całkiem sporą niespodzianką. Czy była to pozytywna niespodzianka odpowiem później, na razie przyjrzyjmy się jej opisowi.

Oczywiście nie byłbym sobą, nie oceniając okładki. Matowa czerwień świetnie nawiązuje do tematyki książki, a czerń dobrze współgra z tytułem. Grafika w dolnej części okładki jest sugestywna, ale prosta. Dobrze zapowiada temat, jednocześnie pokazując jak poważne sprawy będzie omawiać autorka.

Niestety czwarta strona okładki już nie jest taka idealna. Zachowano tam ten sam odcień czerni, który w połączeniu z mniejszą czcionką jest tragicznie nieczytelny. Szczególnie jeśli mamy do dyspozycji słabe światło. Z kolei w trzecim akapicie użyty biały kolor jest krzykliwie kontrastowy, co razi w oczy.

Wzruszająca opowieść o poglądowej podróży

O czym będzie ta książka? Wydaje się że będzie to bardzo wnikliwy opis komunistycznych działań w Ameryce, mających na celu przejęcie władzy. Spodziewałem się analizy, konkretnych danych, tabel etc. Co dostałem? „Szkoła ciemności” zaskoczyła mnie niezmiernie pozytywnie. Ale nie jest też tym czego oczekiwałem. Zamiast naukowej analizy, otrzymałem autobiografię. Pełną emocji, refleksji oraz wnikliwych rozważań.

Bella Dodd opowiada o swoim życiu, o dzieciństwie we Włoszech, podróży do Ameryki i tamtejszej działalności, najpierw jako nauczycielka, a potem jako komunistka. W swojej opowieści w subtelny, ale zauważalny sposób wprowadza opisy mechanizmów działań komunistycznej machiny propagandowej. Każdy rozdział obfituje w nazwiska, adresy i wiele więcej szczegółów.

Opisy są na tyle barwne i wierne, że można je odnieść do dzisiejszych wydarzeń i dostrzec pewne analogie. Niestety, momentami tak rozległe opowiadania mogą nudzić. Ale przy odpowiedniej dawce wytrwałości nie jest to problem. Najciekawszym elementem jednak jest jej wewnętrzna analiza. Razem z autorką zagłębiamy się w jej myśli, w jej refleksje i poznajemy rzeczy które nią kierowały przez cały opisywany w książce okres życia. Doświadczamy razem z nią beztroskiego dzieciństwa, okresu buntu, pracy dla partii i ostatecznie, nawrócenia.

Ostateczne porachunki

A więc mamy już opisane wady i zalety książki. Czas przejść do podsumowania recenzji. Mimo oczywistych wad wizualnych, książka wygląda atrakcyjnie i nie jest nieprzyjemna w dotyku. Czyta się naprawdę nieźle.

W moim przypadku była idealna na podróż pociągiem. Historia, którą opowiada doktor Dodd, jest warta uwagi, momentami szokująca, ale przede wszystkim warta poznania. Mimo zaskoczenia formą opowieści, poznanie historii Belli Dodd, nawróconej komunistki, było przyjemnością.

Książka jest dostępna do zamówienia na stronie internetowej księgarni Religijna.pl.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Mikołaj Matuszyk

Pianista, dyrygent, fan Beethovena, drugiej ligi żużlowej, japońskiej motoryzacji i szeroko pojętego zbiorkomu. W wolnych chwilach zamienia się w modelarza amatora, albo reżysera. też amatora. Gdy nikt nie patrzy lubi zająć się Lego, a gdy ktoś patrzy czyta

Więcej artykułów autora

Mikołaj Matuszyk

Pianista, dyrygent, fan Beethovena, drugiej ligi żużlowej, japońskiej motoryzacji i szeroko pojętego zbiorkomu. W wolnych chwilach zamienia się w modelarza amatora, albo reżysera. też amatora. Gdy nikt nie patrzy lubi zająć się Lego, a gdy ktoś patrzy czyta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net