16 marca 2024
Kultura i recenzje

Bóg wygnany

ks. Andrzej Zwoliński, „Bóg wygnany”, wyd. Monumen

To chyba najlepsze określenie tego, co ludzkość zachodniego świata zrobiła kilkoma rewolucjami. To również tytuł najnowszej książki ks. Andrzeja Zwolińskiego o ateizmie i jego współczesnych obliczach.

– Nie da się zrozumieć współczesnego świata bez zauważenia, że siłą napędową ludzkości ostatnich kilku wieków był konflikt między obrońcami ładu stworzonego przez cywilizację chrześcijańską, a jej nieprzyjaciółmi – wyznawcami permanentnej rewolucji, która zaatakowała wpierw religię, potem państwo, społeczeństwo, własność, a w końcu zwróciła się przeciwko instytucji rodziny, by dokonać destrukcji samego człowieczeństwa – zauważa autor już na początku książki. I nie jest gołosłowny, bo każdy kolejny rozdział jego rozprawy to historyczne dowody, potwierdzające postawioną tezę.

Wyjaśnienie pojęcia ateizmu, jego historii i ostatnich form pokazują, że bezbożność i pseudoreligia komunizmu, antychrześcijańskiego narodowego socjalizmu, współczesnych synkretyzmów religijnych i nauki bez Boga niewiele się od siebie różnią. Cel jest jeden: Zniszczyć religię.

A tymczasem, jak pokazują badacze, wiara jest czymś pierwotnym. – Według M. Eliadego, znanego rumuńskiego religioznawcy, człowiek posiada strukturę religijną. Bez religii nie byłby człowiekiem. Sacrum jest bowiem trwałym i stałym elementem ludzkiej świadomości, powszechnym i niezniszczalnym. Człowiek „areligijny” odcina się od transcendencji, uznaje względność „rzeczywistości”, a nawet poddaje w wątpliwość sens własnego istnienia – pisze autor, pokazując że takie wyobcowanie owocuje lękiem przed śmiercią i nicością.

Książka ks. Zwolińskiego precyzyjnie porządkuje wiedzę na temat ateizmu, odwołując się do innych pozycji w przypisach, niczym praca naukowa. Dokładnie 270 stron zebranej wiedzy, zamkniętej w szarobrązowej okładce książki wydawnictwa Monumen. Na jej czele zdjęcie dziecka siedzącego w oknie ogarniętego mrokiem pomieszczenia. Oknie, przez które bije światło, które objawia prawdę o tym, co zakryte. Tak można podsumować również tę pozycję. Odsłania przed pasjonatami odrzucenia Boga to, czego w ciemności nie widać.

Książkę polecam szczególnie tym, którzy lubią usystematyzowaną wiedzę lub chcą mieć argumenty do rozmowy z tymi, którzy już odeszli.

Książkę można zamówić na stronie Wydawnictwa Monumen

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Przemysław Pojasek

Kapłan diecezji świdnickiej, absolwent PWT, WSD Diecezji Świdnickiej i WSKSiM, od listopada redaktor świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego", na co dzień pasjonat książek, fotografii, grafiki komputerowej i oczywiście teologii, w kontaktach z ludźmi radosny i otwarty na innych.

Więcej artykułów autora

Przemysław Pojasek

Kapłan diecezji świdnickiej, absolwent PWT, WSD Diecezji Świdnickiej i WSKSiM, od listopada redaktor świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego", na co dzień pasjonat książek, fotografii, grafiki komputerowej i oczywiście teologii, w kontaktach z ludźmi radosny i otwarty na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net