Brytyjski teatr robi ze św. Joanny d’Arc zmiennopłciowca. „Używa zaimków oni/one”

W teatrze The Globe święta Kościoła i bohaterka Francji Joanna d’Arc zostanie przedstawiona jako zmiennopłciowiec. Katolicy w Zjednoczonym Królestwie wyrazili mocny sprzeciw.

– Nasza nowa sztuka „Ja, Joan” pokazuje Joan jako legendarnego przywódcę, który używa zaimków „oni/one”. Nie jesteśmy pierwszymi, którzy przedstawiają Joan w ten sposób i nie będziemy ostatnimi. Nie możemy się doczekać, kiedy podzielimy się tą produkcją ze wszystkimi i odkryjemy tę kulturową ikonę – zapowiadają autorzy wydarzenia w mediach społecznościowych.

Katolickie media podkreślają, że twórcy „unikają nadania jej jednoznacznie kobiecego imienia”.

– Historia dostarczyła niezliczonych i wspaniałych przykładów Joan przedstawianej jako kobiety. Ta produkcja to po prostu możliwość innego punktu widzenia – przekonuje dyrektor artystyczna sztuki, Michelle Terry. Dodała, że „teatry nie zajmują się rzeczywistością historyczną”.

Premiera ma odbyć się 25 sierpnia. W rolę bezczeszczonej świętej wcieli się Isobel Thom, kobieta, która określa siebie jako „osoba niebinarna”.

– Jak podkreśla konserwatywny katolicki portal NC Register, dla katolików św. Joanna d’Arc jest symbolem czystości i odważnej kobiecości, zdolnej poświęcić życie w poszukiwaniu prawdy. Jak zwraca uwagę część opinii publicznej, przedstawienie bohaterki jako osoby „niebinarnej” wpisuje się w rewolucyjny nurt odbierania znaczenia wybitnym historycznym kobiecym postaciom na rzecz kolejnych wytworów subkultury LGBT – czytamy na pch24.pl.

Abigail Favale, katolicki profesor i ekspert w dziedzinie studiów nad płcią i feministycznej krytyki literackiej zaapelował, by zaprzestać głoszenia, że „niesamowite kobiety nie są tak naprawdę kobietami”.

Joanna d’Arc jest świętą Kościoła katolickiego. Beatyfikowano ją w 1909 roku, zaś kanonizowano w 1920. Dekretem papieża Piusa XI z 11 marca 1922 roku jest drugą, po Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej, patronką Francji.

Historycy uznają, że święta nie miała zaburzeń psychicznych, co wynika z zapisów wskazujących na jej wielką bystrość umysłu do końca swoich dni. Miała otrzymywać objawienia św. Michała Archanioła oraz świętych Katarzyny i Małgorzaty.

pch24.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net